Co musíte ráno vědět (2. července)

| redakce

Jak zahájily druhé pololetí akciové trhy v Evropě i zámoří, k čemu je ochotný řecký premiér a jak změnil Facebook vizáž? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily středeční obchodování v zelených číslech. Solidní ekonomická data převážila nad obavami z Řecka

Akciové trhy v USA jsou nadále nejisté ohledně vývoje v jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli. Zda dojde k dohodě a dalšímu uvolnění finanční pomoci stále není jasné. Američtí investoři se ale nakonec ve středu dočkali povzbuzení a upnuli se k příznivým údajům o vývoji tamní ekonomiky, které akcie udržely v zelených číslech. Index Dow posílil o 0,79 % na 17 757,91 bodu, širší index S&P 500 připsal 0,69 % na 2 077,42 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,53 % na 5 013,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 11,74 % na 16,09 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o zhruba sedm bazických bodů na 2,42 %. V červených číslech skončily tři z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji ztratil sektor energetiky (-1,62 %), oslabily také sektor základních materiálů (-0,33 %) a sektor zdravotní péče (-0,12 %). Vzrostly naopak ceny akcií ve finančním odvětví (+0,94 %) či sektoru necyklického spotřebního zboží (+0,80 %).

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie zahájily druhé pololetí posílením díky optimismu z možné řecké dohody

Evropské akcie ve středu posilovaly díky optimismu z toho, že by Řecko přece jen mohlo přijmout návrh věřitelů a uzavřít dohodu. Britský FTSE 100 připsal 1,34 %, francouzský CAC 40 1,94 % a německý DAX 2,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,5 %. Posilovaly téměř všechny jeho sektory v čele s automobilkami, jako jediný lehce pod nulou zůstal sektor základních materiálů. "Zdá se, že Řekové jsou na cestě k jakési dohodě," říká Otto Waser, investiční ředitel R&A Research & Asset Management. "Je to první krok, a pokud se rozhodnou, že existuje prostor pro vyjednávání, trhy zůstanou nahoře. Nakonec podle mě Řecko v eurozóně zůstane," dodává.

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza ve středu připsala půl procenta

Index PX ve středu připsal 0,52 % na 986,61 bodu. Bankovní tituly se ve středu obchodovaly smíšeně. Komerční banka ztratila 1,24 %, zatímco Erste Group Bank zpevnila o 2,22 %. Akcie ČEZ odepsaly 1,04 % navzdory tomu, že na ně BHS potvrdila doporučení "akumulovat" a zvýšila cílovou cenu na 616 ze 601 Kč. Největší procentuální zisk zaznamenala mediální CME, která připsala 5,86 % navzdory tomu, že jí ratingová agentura S&P snížila hodnocení na CCC. Dařilo se také O2 C.R., která zpevnila o 2,77 %, a bezmála 2 % připsala i pojišťovna VIG a Fortuna. Přes procento naopak oslabily akcie Unipetrolu, jehož finanční ředitel Kastelik v rozhovoru pro server Patria.cz prohlásil, že firma letos plánuje navýšit provozní zisk o miliardu korun.

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

Čtvrtek bude o poznání klidnější, pokud jde o makrodata, než předchozí dny. Z Británie na trh dorazí index cen domů a index nákupních manažerů ve stavebnictví. Ve Španělsku budou zveřejněna data o nezaměstnanosti a v eurozóně index výrobních cen. ECB vydá přehledovou zprávu o situaci na finančních trzích a v ČR se k jednání sejde bankovní rada ČNB. Ve Spojených státech bude čtvrtek posledním obchodním dnem týdne, jelikož v pátek trhy zůstanou kvůli oslavám Dne nezávislosti zavřené. Netradičně tak v tento den vyjde ostře sledovaná statistika nezaměstnanosti a údaje o počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství za červen. Z dalších dat vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku, podnikové objednávky a jako každý čtvrtek i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o vývoji zásob zemního plynu. Kanada přidá PMI za zpracovatelský sektor. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras je údajně připraven přijmout poslední návrh mezinárodních věřitelů

Podle Petera Spiegela z Financial Times je řecký premiér Alexis Tsipras ochoten přijmout poslední návrh mezinárodních věřitelů, pouze k němu má pár drobných výhrad. Spiegel se odvolává na dopis, který údajně Tsipras odeslal věřitelům pozdě v noci z úterý na středu a k jehož obsahu získal list Financial Times přístup.

Nedělní termín řeckého referenda porušuje mezinárodní standardy

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Larry Summers chválí Draghiho za odhodlání držet eurozónu pohromadě

Pokud na pozadí řecké dluhové krize někdo dokázal, že je mužem na svém místě, pak je to šéf ECB Mario Draghi. Prohlásil to bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. Zdůraznil přitom Draghiho snahy udržet eurozónu jednotnou.

7. Gazprom přestal dodávat Ukrajině plyn, tranzit ohrožen není

Ruský plynárenský obr Gazprom oficiálně oznámil, že ve středu dopoledne přestal dodávat Ukrajině plyn, protože Kyjev si nepředplatil dodávky. "Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom proto od 10.00 (9.00 SELČ - pozn. red.) přerušil dodávky plynu na Ukrajinu," řekl šéf společnosti Alexej Miller a zdůraznil, že Gazprom nedodá Ukrajině žádný plyn bez zaplacení předem.

8. Rusko zpochybňuje nezávislost pobaltských republik, Litva mluví o absurdní provokaci

Ruské nejvyšší státní zastupitelství se bude v nejbližší době zabývat tím, zda vedení někdejšího Sovětského svazu v roce 1991 nejednalo nezákonně, když uznalo nezávislost tří pobaltských republik - Litvy, Lotyšska a Estonska. Píše to zpravodajská agentura Interfax s odkazem na zdroj obeznámený se situací.

9. Podmínky ve zpracovatelském sektoru v eurozóně se v červnu podle finálních dat zlepšily

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v červnu podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 52,5 bodu z květnových 52,2 bodu, v souladu s předběžnými daty. Tempo růstu zaměstnanosti v sektoru se drží poblíž dubnového 3,5letého maxima a růst produkce zaznamenaly všechny sledované státy s výjimkou Řecka.

Řecko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 46,9 bodu z 48 bodů v květnu

Německý zpracovatelský sektor v červnu expandoval rychleji

Podnikatelská aktivita ve francouzském zpracovatelském sektoru v červnu zrychlila více, než se čekalo

Aktivita v italském zpracovatelském sektoru v červnu mírně zpomalila

Růst podnikatelské aktivity v Česku v červnu zrychlil více, než se čekalo

Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 54,5 bodu (odhad: 55,5 bodu, květen: 55,8 bodu)

10. Z vedení firmy Nike odchází její spoluzakladatel Phil Knight

Spoluzakladatel americké společnosti Nike Phil Knight (77) odstoupí během příštího roku z funkce předsedy správní rady, v největším světovém výrobci sportovní obuvi a oblečení bude ale chtít dále hrát aktivní roli. Knight to oznámil v úterý večer. Doporučil také, aby ho v čele rady nahradil Mark Parker, který od roku 2006 vykonává funkce generálního ředitele a prezidenta společnosti. Nike sdělila, že nového předsedu určí v příštím roce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Facebook změnil logo

reklama
reklama