Investice: Vítězové a poražení prvního pololetí 2015

| redakce

Rychlý přehled prostřednictvím ETF sledujících většinu hlavních investic. Jak si stála jednotlivá aktiva v měsících, kdy začalo kvantitativní uvolňování ECB, v Řecku převzala vládu levicová koalice, v Číně se nafoukla bublina na akciovém trhu a v USA se po zpomalení ekonomiky opět naplno rozjely spekulace o nastavení úrokových sazeb?

Americké akcie jsou celkově v mírném plusu (sektorově nejlépe zdravotní péče, nejhůře veřejné služby), výrazně lépe jsou na tom akcie v Evropě, hvězdami pololetí se ale staly cenné papíry v Číně, Japonsku a především Rusku.

Euro ztratilo letos vůči dolaru 8 %, ropa naopak navzdory posilování americké měny získala zhruba 10 % hodnoty. Zlato a stříbro v prvním pololetí odepsaly v dolarovém vyjádření procento, respektive 3 %. Státní dluhopisy mají za sebou celkem divokou jízdu - ty americké letos ztrácejí (výnosy rostou), německé mají za sebou rekordní maxima a aktuálně jsou v korekci.

Poznámka: Ceny ETF se od vývoje spotových cen podkladových aktiv mohou lišit. Aktuální ceny jednotlivých aktiv a měnových párů můžete sledovat na Investičním webu on-line.

Výkon investic v prvním pololetí 2015
Výkon investic v prvním pololetí 2015Zdroj: Bespoke Investment Group

A pro zajímavost připojme ještě vývoj jednotlivých titulů z amerického indexu Dow Jones Industrial Average. Dařilo se akciím společností Apple, Walt Disney, Nike a UnitedHealth (ve všech případech dvojciferné zisky), na chvostu pelotonu skončily Wal-Mart, Intel a American Express, jen nepatrně menší ztráty zaznamenaly cenné papíry firem Chevron, DuPont, Procter & Gamble a ExxonMobil.

Z krátkodobého hlediska je patrná silná přeprodanost většiny titulů. Nervozita spojená s Řeckem byla a je cítit i na trzích v USA.

Dow - výkon akcií za první pololetí 2015 a aktuální sentiment
Dow - výkon akcií za první pololetí 2015 a aktuální sentimentZdroj: Bespoke Investment Group

A neměla by chybět pražská burza. Index PX za šest měsíců získal necelá 4 %, výkonnost jednotlivých akcií najdete v tabulce sestavené analytiky z České spořitelny na základě dat z BCPP.

Výkonnost akcií na BCPP za první pololetí 2015
Výkonnost akcií na BCPP za první pololetí 2015
reklama
reklama