Jak se světová ropa stěhuje po světě

| redakce

Každý stát na světě je bez ohledu na své bohatství či chudobu více či méně závislý na ropě a ropných produktech. Většina zemí ale zároveň nedisponuje dostatečnými zásobami ropy, a tak musí černé zlato dovážet.

Aktuální zpráva britského těžaře BP obsahuje mimo jiné také mapu, která ukazuje, jak se po světě přelévá ropa mezi jednotlivými regiony a zeměmi. Z pohledu vývozu ropy je nejdůležitějším regionem Střední východ, odkud do světa v loňském roce odteklo více než 850 milionů tun ropy.

Druhým největším exportérem černého zlata je s vývozem v objemu 294,8 milionu tun Rusko, třetí největší objem ropy loni do světa proudil ze západní Afriky (213,9 milionu ten) a v pořadí čtvrtým největším vývozcem suroviny loni byla Kanada s objemem exportu 148,6 milionu tun.

Pohyb ropy po světě (v milionech tun)
Pohyb ropy po světě (v milionech tun)Zdroj: World Economic Forum

Z pohledu ropných produktů jsou největším exportérem na světě Spojené státy s objemem vývozu 179,9 milionu tun, následují Rusko a region Středního východu.

Na druhé straně ropovodů a přepravních cest je největším odběratelem černého zlata Evropa, do níž loni přiteklo 446,9 milionu tun ropy a 173,5 milionu tun ropných produktů. Dalšími velkými dovozci ropy a ropných produktů jsou Spojené státy, Čína, Indie nebo Japonsko.

Dovoz a vývoz ropy v roce 2014 podle regionů a zemí
Dovoz a vývoz ropy v roce 2014 podle regionů a zemíZdroj: World Economic Forum

Zdroj: World Economic Forum

reklama
reklama