Burzovní kalendář (13. 7. - 17. 7. 2015)

| redakce

Trhy za sebou mají poměrně volatilní týden. Dolů světové akciové indexy stahovaly obavy ohledně dalšího vývoje řecké dluhové krize, možnosti vystoupení Řecka z eurozóny a také propadů cen čínských akcií, nahoru je naopak v druhé polovině týdne vytahovaly naděje na dohodu Atén s věřiteli a opatření Číny na zastavení propadu trhů. Podobně by měl vypadat i týden nadcházející. Ekonomické dopady případného bankrotu Řecka by neměly být velké, investory ale děsí politický rozměr řecké dluhové krize, kdy se Evropa začíná štěpit na dva tábory.

Ohlédnutí

Řecko v uplynulém týdnu požádalo o půjčku od Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), přičemž jako podklady pro jednání silně zadlužená země předložila návrhy reforem, které se téměř shodovaly s původními požadavky věřitelů, které byly odmítnuty v referendu 5. července. Ke konci týdne panoval na trzích mírný optimismus z toho, že se Řecko alespoň přiblížilo k jednacímu stolu a snaží se vyhnout odchodu z eurozóny.

Víkend ale optimismus hodně zkrotil, když se ministři financí členských zemí eurozóny nedokázali na sobotním summitu shodnout na dalším postupu. Reprezentanty tvrdého postoje vůči Řecku jsou zejména Německo a Finsko, naopak snahu vyjít Aténám vstříc projevují jižní státy unie, zejména Francie. Představitelé Řecka dokonce hovoří o tom, že snahou Německa je jihoevropskou zemi ponížit a srazit na kolena. "Jde tu o to ponížit Řecko nebo svrhnout vládu," prohlásil jeden poslanec řecké vládní strany SYRIZA.

Grexit: Chaos v 6 krocích Grexit: Chaos v 6 krocích Odchod Řecka z eurozóny dostává stále jasnější obrysy. Řecká vláda není schopná nalézt s mezinárodními ...

Neúspěch sobotního summitu takzvané euroskupiny přiměl šéfa unijních summitů Evropské unie Donalda Tuska zrušit plánované nedělní setkání celé EU s tím, že se v neděli opět sejdou jen ministři financí zemí platících eurem, kteří podle něj budou jednat tak dlouho, dokud nedospějí k nějakému závěru.

Problémem se na sobotním summitu ministrů financí členských zemí eurozóny ukázala být zejména nedůvěra v odhodlání Řecka převést předložené návrhy do reality vzhledem k tomu, že je před týdnem více než 60 % Řeků v referendu odmítlo. Návrhy Řecka v noci na sobotu schválil pohodlnou většinou s podporou opozice řecký parlament, několik poslanců vládní strany SYRIZA ale pro návrhy ruku nezvedlo, což podle komentátorů zvyšuje nejistotu ohledně budoucnosti řecké vlády. "Jestliže poslanec levicové strany nesouhlasí s politikou vlády, měl by se zachovat podle pravidel, a pokud velmi nesouhlasí, měl by se svého křesla vzdát," prohlásil v reakci na názorovou nejednotnost uvnitř SYRIZY řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Kromě Řecka investoři sledovali také dění na čínských trzích. Akcie na čínských burzách se v týdnu ocitly pod silným tlakem, index Shanghai Composite se ve středu zřítil téměř o šest procent. Čínská komise pro regulaci cenných papírů ve středu uvedla, že zaznamenala výrazný nárůst "iracionálních prodejů" akcií, načež posléze zakázala všem akcionářům s podílem v některé z firem vyšším než pět procent v příštích šesti měsících prodávat akcie. Ve čtvrtek akcie na burze v Šanghaji ožily a téměř šest procent naopak připsaly. V pátek rally pokračovala, když Shanghai Composite dále posílil o 4,5 %.

Shrnutí dění na hlavních finančních trzích

Hlavní americké akciové indexy v pátek stouply v naději na dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Nákupy na Wall Street podporoval také další silný růst cen čínských akcií. Dow v pátek připsal 1,21 % na 17 760,41 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,23 % na 2 076,62 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 1,53 % na 4 997,70 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 16 % pod 17 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o 8 bazických bodů na 2,4 %. V týdenním horizontu se ale indexy na směru neshodly, Dow za celý týden připsal 0,17 %, zatímco S&P 500 odepsal kosmetických 0,01 % a Nasdaq klesl o 0,23 %.

Evropské akcie si v závěru uplynulého týdne zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 díky optimismu z možného uzavření brzké dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. V pátek britský FTSE 100 připsal 1,39 %, francouzský CAC 40 posílil o 3,07 % a německý DAX stoupl o 2,9 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o více než 2 %, čímž zvýšil týdenní zisk na 1,5 %. FTSE 100 za celý týden připsal 1,36 %, CAC 40 4,31 % a DAX 2,3 %.**

"Trhy je v podstatě spokojené s tím, že řecká vláda přišla s návrhem, který Řekové v nedávném referendu de facto odmítli," řekl Guillermo Hernandez Sampere ze společnosti MPPM EK. "V konečném důsledku strach z grexitu světové trhy zase tolik neovlivnil," dodal.

Optimismus ohledně dohody Řecka s věřiteli byl cítit v závěru týdne i na burze v Praze. Index PX v poslední obchodní seanci týdne posílil o 1,04 % a za čtyři obchodní dny (v pondělí se v Praze kvůli státnímu svátku neobchodovalo) posílil o 0,3 %. Za celý týden nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, které jsou podporovány nedávnou zprávou o zájmu investiční skupiny Arca Capital o získání menšinového podílu ve firmě z důvodu snahy o manažerské ovlivnění chodu společnosti. Titul od úterý do pátku připsal 4,4 % na 0,24 Kč. Největší pokles naopak postihl akcie mediální firmy CME, které při absenci kurzotvorných zpráv odepsaly 4,5 % na 49,70 Kč.

Z ekonomických dat investory v uplynulém týdnu zaujaly mimo jiné americký index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics nebo index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor od institutu ISM. Ukazatel od Markit Economics se proti červnu nezměnil (58,4 bodu) a ukazatel od ISM mírně stoupl (na 56 bodů z 55,7 bodu).

Dále trhy sledovaly německou průmyslovou výrobu za květen, jež v meziročním srovnání stoupla o 2,1 % po +1,1 % v dubnu, nebo americkou obchodní bilanci za červen, jejíž schodek vzrostl na 41,87 miliardy USD z 40,7 miliardy USD v květnu při očekávání nárůstu na 42,6 miliardy USD.

Ve středu investoři zvažovali zveřejněný zápis z posledního zasedání americké centrální banky, z kterého vyplynulo, že členové měnového výboru Fedu, kteří rozhodují o nastavení měnové politiky, potřebují více známek posílení americké ekonomiky, než začnou zvyšovat úrokové sazby. Ze zápisu také vyplynulo, že FOMC pozorně sleduje vývoj řecké dluhové krize, kterou nebere na lehkou váhu. V pátek nicméně Janet Yellenová nasadila jiný tón, když prohlásila, že by americká centrální banka měla úrokové sazby zvýšit ještě během letošního roku.

Euro k dolaru v pátek posílilo o procento na 1,115 EUR/USD a dolar k japonskému jenu přidal přes 1,1 % na 122,76 USD/JPY. Za celý týden euro k dolaru zpevnilo o 1,34 % a dolar k jenu posílil o 0,7 %.

Světové ceny ropy v pátek navázaly na příznivý čtvrteční vývoj a dál mírně rostly. Výraznějšímu růstu cen černého zlata ale bránila nejistota ohledně dohody světových mocností s Íránem ohledně jeho jaderného programu, která zastínila i naděje na řešení řecké krize a oživení cen čínských akcií. Růst rovněž brzdila poslední prognóza Mezinárodní agentury pro energii.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla o tři centy na 58,92 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o necelých 40 centů na 53,21 USD za barel. Za celý týden Brent zlevnil zhruba o procento a ropa WTI odepsala kolem tří procent, když se počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech zvýšil druhý týden v řadě, tentokrát o pět na 645.

Zásoby ropy na území Spojených států v uplynulém týdnu stouply podruhé v řadě po předchozích osmi týdnech poklesu. Tentokrát se nicméně zvýšily o pouhých 384 tisíc barelů.

Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických
Vývoj zásob ropy na území Spojených států americkýchZdroj: Zero Hedge

Zlato v pátek zdražilo o více než dva dolary na 1 161,60 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 20 centů na 15,60 USD za trojskou unci. V týdenním horizontu zlato zlevnilo o 0,56 % a cena stříbra klesla o 0,8 %.

Americké akcie v pátek díky naději na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Dow zpevnil i za celý týden Americké akcie v pátek díky naději na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Dow zpevnil i za celý týden Hlavní americké akciové indexy v pátek stouply v naději na dohodu Řecka s jeho mezinárodními ... Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 díky optimismu z ... Pražská burza zakončila týden pátečním růstem, za zkrácený obchodní týden index PX posílil o 0,3 % Pražská burza zakončila týden pátečním růstem, za zkrácený obchodní týden index PX posílil o 0,3 % Optimismus ohledně dohody Řecka s věřiteli byl cítit v závěru týdne i na burze v ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama