Týden na trzích podle burzovních grafů: Řecká nervozita ukázala, jak rychlý může být ústup z maxim

| Andrej Rády

Akcie mají za sebou velice živý týden. Zlepšená nálada v jeho závěru zajistila indexu S&P 500 jen minimální ztrátu (0,16 bodu), řecké tanečky ale dokázaly investorům pocuchat nervy.

S&P 500

Graf indexu S&P 500 je nastaven lehce negativně. Index se v týdnu několikrát obchodoval okolo 2 045 bodů, kde nalezl podporu (2 040 až 2 050). Na horní straně je první hladina odporu okolo 2 080 až 2 085 bodů, kde se v týdnu několikrát index také zastavil.

Na grafu je patrná série klesajících maxim, 20denní i 50denní klouzavý průměr rovněž klesají, a tak je graf lehce medvědí. Cena se ale po divokých výkyvech vrátila do předchozího dlouhodobého pásma 2 070 až 2 130 bodů.

Poměr put a call opcí naznačuje spíše negativní scénář. Oscilátory šířky trhu vydávají prodejní signál, ale jsou silně přeprodané.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Volatilita v týdnu výrazně narostla, v pátek ale díky optimismu ohledně dohody Řecka s věřiteli index VIX klesl pod 17 bodů, dlouhodobě horní hranici relativně "klidového" pásma. Celkově je ale volatilita výrazně vyšší, než si obchodníci za poslední měsíce zvykli.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Indikátory jsou celkově pro další vývoj cen akcií nepříznivé, a to ve větší míře než za několik posledních měsíců. Přeprodané podmínky na trhu ale mohou velice rychle vyvolat nákupní signály. Korekce by pro americký trh byla nepochybně vítaným oddechnutím, čeká se na ni přes tři roky, index S&P 500 je ale stále jen zhruba 3 % pod rekordem.

Vývoj v následujícím týdnu bude nepochybně o Řecku. V sobotu zasedali představitelé eurozóny, na neděli je naplánován summit celé EU. Řecko a jeho (ne)setrvání v eurozóně ale bude plnit média právě a jen tak dlouho, dokud se neobjeví něco dalšího a většího. Čínské autority dělají co mohou, aby dalším velkým prodejním signálem nebyly čínský trh a celá ekonomika.

V nejbližších týdnech investoři dostanou na stůl alespoň trochu toho fundamentu v podobě výsledkové sezóny za druhý kvartál. Očekávání jsou nastavena velice nízko, a proto by oznamovaná čísla mohla být pro trh spíše vzpruhou.

Zdroj: Optionstrategist.com

reklama
reklama