Co musíte ráno vědět (15. července)

| redakce

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě i za oceánem, co čeká ve středu řeckou vládu a jak posedlý penisy se zdá být nový řecký ministr financí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zpevnily čtvrtý den v řadě, výsledková sezóna naplno odstartovala

Americké akcie do úterního obchodování vstoupily kolem nuly, po celodenním postupném růstu ale nakonec uzavřely zhruba půl procenta v plusu. Hlavní indexy tak navázaly na příznivý pondělní vývoj, kdy posílily o více než procento. Investoři se zaměřují na firemní výsledky a sledují pohyby ceny ropy po dohodě světových mocností s Íránem. Dow posílil o 0,42 % na 18 053,58 bodu, S&P 500 přidal 0,45 % na 2 108,95 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,66 % na 5 104,89 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,81 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,4 %. Posílily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví základních materiálů. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče a energetického a technologického odvětví.

Tento faktor bude nejspíše hrát hlavní roli v aktuální výsledkové sezóně v USA

Toto vzkazuje JPMorgan investorům (vždy) na začátku kvartálu

2. Evropské akcie v úterý díky závěrečné rally zdražily, investoři čekají na hlasování řeckých zákonodárců

Evropské akcie se v úterý dlouho pohybovaly výrazně v červených číslech, v závěru obchodování ale ztráty smazaly a přehouply se nad nulu. Investoři vyčkávají, zda Řecko dokáže odhlasovat a zavést všechny potřebné reformy, aby splnilo svou část dohody s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 připsal 0,23 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,69 % a německý DAX zpevnil o 0,28 %. Regionální STOXX Europe 600 vzrostl o 0,38 % poté, co v průběhu dne odepisoval až 0,4 %. V zelených číslech uzavřela všechna hlavní odvětví, nejvíce zdražily akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, mediální tituly a cenné papíry z finančního odvětví. Nejméně posílily akcie automobilek, bank a chemiček. Portugalský index PSI 20 klesl o 0,62 % a italský FTSE MIB o 0,3 % poté, co během předchozích čtyř obchodních dní oba přidaly přes 10 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, objem obchodování byl utlumený

Index PX v úterý připsal 0,20 % na 1 003,39 bodu. Bankovní tituly se v úterý obchodovaly smíšeně. Zatímco Komerční banka posilovala o 0,59 %, Erste Group Bank ztrácela 0,31 %. Nedařilo se ani skupině ČEZ, jejíž akcie zlevnily o 0,26 %. Naproti tomu po pondělním propadu o více než 8 % ožily akcie NWR. Posílily akcie pojišťovny VIG (+0,44 %) a dařilo se také O2 C.R. (+0,64 %), znojemské Pegas Nonwovens (+0,63 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (+0,31 %).

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

4. Očekávané události

Také ve středu investory čeká záplava makrodat. Čína vydá zprávu o vývoji hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí a údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. V zemi vycházejícího slunce skončí dvoudenní zasedání Bank of Japan, na kterém se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Ve Francii vyjde inflační statistika, Spojené království zveřejní tříměsíční míru nezaměstnanosti od ILO a údaje o vývoji mezd. V zámoří pak odpoledne budou zveřejněny index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), průmyslová výroba a index výrobních cen. S projevem navíc vystoupí šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová, šéf sanfranciského Fedu John Williams a členka Fedu Esther Georgeová a ve Sněmovně reprezentantů bude hovořit o stavu ekonomiky a opatřeních Fedu na podporu amerického hospodářství šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Dále v USA vyjde Béžová kniha a jako každou středu budou zveřejněny také zprávy o žádostech o hypotéku a vývoji zásob ropy. Ekonomická data odpoledne doplní ještě rozhodnutí kanadské centrální banky o nastavení měnové politiky. Výsledky hospodaření za druhý kvartál na trh pošlou například US Bancorp, BlackRock, Bank of America, Kinder Morgan, Netflix, Intel nebo Delta Air Lines. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras pravděpodobně provede změny ve vládě ve středu

Řecký premiér Alexis Tsipras pravděpodobně provede změny ve vládě po klíčovém středečním hlasování v parlamentu o přijetí reforem požadovaných eurozónou. Podle agentury Bloomberg to v úterý řekl řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis.

Tsipras: Nevěřím v dotažení dohody s pomstychtivými věřiteli do konce

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. MMF: Dluhové úlevy pro Řecko musejí být větší, než se plánovalo

Řecko bude potřebovat mnohem výraznější zmírnění dluhové zátěže, než jeho partneři z eurozóny předpokládali. Důvodem jsou škody, které řecká ekonomika a banky utrpěly v uplynulých dvou týdnech. Vyplývá to podle agentury Reuters z důvěrné studie Mezinárodního měnového fondu.

Řecká krizová historie

7. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu nečekaně klesly

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu nečekaně klesly o 0,3 % meziměsíčně, čekal se přitom 0,2% růst po procentním růstu v květnu (revidováno níže z 1,2 %). Po očištění o auta tržby klesly o 0,1 % při očekávání 0,5% růstu po květnových +0,8 % (revidováno níže z +1,0 %).

8. Mark Mobius opustí funkci hlavního portfoliomanažera v trustu firmy Templeton investujícím na rozvíjejících se trzích

Známý investor Mark Mobius se vzdá funkce hlavního portfoliomanažera investičního trustu firmy Templeton, který spravuje aktiva za zhruba 1,9 miliardy liber a investuje na rozvíjejících se trzích. Zůstane nicméně ve vedení divize Templeton Emerging Markets, jež má trust na starosti. Na pozici hlavního portfoliomanažera Mobia v investičním trustu vystřídá s platností od 1. října Carlos Hardenberg. Mobius také zůstane předsedou představenstva Templeton Emerging Markets.

9. ZEW: Očekávání analytiků a investorů ohledně německé ekonomiky se v červenci mírně zhoršila, hodnocení současné situace je naopak lepší

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 29,7 bodu, nejníže za osm měsíců, z červnových 31,5 bodu. Očekával se však ještě hlubší pokles na 29 bodů. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 63,9 bodu z 62,9 bodu v červnu, čekal se pokles na 60 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zhoršilo, když index spadl na 42,7 bodu z 53,7 bodu v červnu.

10. Rozpočet řecké vlády skončil za pololetí nečekaně v přebytku

Primární rozpočet řecké vlády vykázal za první pololetí díky prudkému poklesu výdajů nečekaný přebytek 1,87 miliardy eur. Vláda přitom v tomto rozpočtu - který nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv - plánovala deficit 1,24 miliardy eur. Oznámilo to v úterý řecké ministerstvo financí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Co připomíná podpis řeckého ministra financí?

Jako kdyby nestačilo, že je funkce ministra financí Řecka v posledních dnech a týdnech už tak dost nevděčná, musí Euklidis Tsakalotos čelit ještě posměchu na sociálních sítích. Těm totiž neuniklo, že ministrův podpis nápadně připomíná jistou část mužského těla.

reklama
reklama