To je úleva! Potvrzuje se kontrariánská předpověď pro trhy?

| redakce

Světové burzy mají za sebou několik dnů velice robustního posilování. Úleva přišla z Číny i z eurozóny. Možná se ale investoři, alespoň někteří, vlastně ani tolik nebáli.

Naznačuje to graf z dílny Bank of America Merrill Lynch, který ukazuje, že mezi červnem a červencem největší zlepšení, pokud jde o pozice manažerů fondů, zaznamenala finanční oblast. Sázeli by zkušení manažeři na finanční tituly, kdyby opravdu věřili v rozpad eurozóny a hlubší problémy na čínském trhu?

Změna pozic manažerů fondů v jednotlivých sektorech
Změna pozic manažerů fondů v jednotlivých sektorechZdroj: Bank of America Merrill Lynch

Je ale zajímavé, že manažeři zároveň v týdnu do 9. července drželi největší podíl hotovosti od pádu Lehman Brothers. Indikuje to minimálně velkou míru vyčkávání na to, jak to s Řeckem (a nejen s ním) dopadne. Americká banka ale z tohoto ukazatele (podíl hotovosti v portfoliích manažerů fondů) konstruuje svůj kontrariánský indikátor, který vysílá jasný nákupní signál (skepticismus na vrcholu, obrat na trhu se blíží). Poslední dny jako kdyby Bank of America Merrill Lynch dávaly za pravdu.

Hodně hotovosti v portfoliích jako kontrariánský nákupní signál
Hodně hotovosti v portfoliích jako kontrariánský nákupní signálZdroj: Bank of America Merrill Lynch

Akcioví investoři ale ani zdaleka nemají vyhráno. Dohoda o možnosti budoucí dohody s Řeckem ještě nebyla naplněna, výsledková sezóna v USA teprve začíná a nejistota ohledně nastavení úrokových sazeb v USA trvá.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

reklama
reklama