Letní (ne)povinná četba: Které knihy doporučují přední čeští ekonomové?

| Roman Chlupatý

Hra o trůny, historie nejslavnějšího cyklistického závodu světa nebo recept na boj s vlastní leností. I nad těmito tématy se během letních měsíců doporučují odreagovat účastníci naší ankety. Přední tváře českého byznysu a světa financí ale o dovolené neutíkají jen do světa fantasy či obdivuhodných sportovních výkonů, na seznamu jejich oblíbených knih jsou také Fergusonova kronika peněz či Silverovo varování před manipulací s čísly.

Anketa: Milan Vaníček

Milan Vaníček (hlavní analytik, J&T Banka)

Letní čtení má být odpočinkové, a proto nedoporučím žádnou odbornou literaturu. Mám rád sci-fi a fantasy. Loňské léto jsem dočetl Tanec s draky, což je pátý díl ságy Píseň ledu a ohně od George R. R. Martina. Některým fandům je toto dílo známé jako Hra o trůny podle stejnojmenného seriálu HBO. Jmenuje se tak první díl celé série. V podstatě se jedná o spletité, komplexní a napínavé vyprávění o dění ve smyšlené zemi. Období lze přirovnat k našemu středověku (době rytířů), ale roli zde hrají i jistá mystičnost a tajemno. Příběh je plný velkých zvratů, politikaření, osobních příběhů a do jisté míry i brutálnosti, či snad odrazu reality, která mohla panovat i v našem středověku. Bohužel je zatím příběh otevřený, sága by měla mít sedm dílů a napsaný je teprve pátý. Sám se ale ptám, zda vůbec nějaký konec může existovat.

Helena Horská hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Helena Horská (hlavní ekonomka, Raiffeisenbank)

Těm, kdo by si rádi odpočinuli od všudypřítomné finanční krize či hrozeb spojených s Řeckem, doporučuji jako letní četbu například knihu Fraktalista od Benoîta B. Mandelbrota. Vyšla sice již před lety, ale obsahově je nadčasová. Dozvíte se v ní, jak velké vědecké objevy přicházejí často náhodně. Jak těžké je prosadit se s názory, které nejsou součástí hlavního proudu, případně které spadají do více vědeckých disciplín, z nichž ani jedna jejich hlasatele úplně nepřijala. Přestože se kniha dotýká vývoje vědy a školství ve Francii a USA od druhé světové války do počátku tohoto století, lze v ní nalézt i poučení pro současnou a budoucí generaci vědců a akademiků.

Jan Jedlička

Jan Jedlička (analytik, EU Office České spořitelny)

Čtu hodně a rád a již si nepamatuji, která prázdninová kniha byla ta nej. Nicméně na první dobrou se mi vybaví můj oblíbený Niall Ferguson se svým bestsellerem Vzestup peněz. Proč zrovna Ferguson? Rodák ze Skotska sám sebe považuje za ekonomického historika, a tudíž pokrývá obě má oblíbená témata. Podtitulem Vzestupu peněz jsou Finanční dějiny světa, suchopárnou učebnici finančního dějepisu ale nečekejte. Ferguson s lehkostí sobě vlastní popisuje vývoj peněžních a ekonomických systémů od plateb drahými kovy přes mince a bankovky a cenné papíry až po dematerializované peníze a finanční deriváty. Procházka historií peněz je obohacena o zastávky v podobě významných ekonomických a finančních krizí včetně té z let 2008 a 2009. Pro mě klíčovým poučením je myšlenka, že to, co jsme zažívali po pádu Lehman Brothers a můžeme zažívat po případném pádu Řecka (jakkoli to na něj aktuálně nevypadá), nejsou žádné novinky. Naši předkové se potýkali s podobnými krizovými situacemi a jejich následky již několikrát. Z něčeho jsme se poučit dokázali, v řadě případů opakujeme ty samé chyby.

Anketa: Filip Fyrbach

Filip Fyrbach (ekonom, GE Money Bank)

Přiznám se, že nejsem nijak náruživý čtenář, o dovolené ale po více či méně oddychové četbě čas od času sáhnu. Naposledy jsem zvolil Stručnější historii času od Stephena Hawkinga. Toto téma mě vždy fascinovalo, byť jsem se po něm nikdy zvlášť aktivně nepídil. Kniha nabízí neuvěřitelný životní příběh, který zná alespoň rámcově snad každý, krásné téma, nad kterým lze dlouho přemýšlet, a poutavý způsob vyprávění (pro laiky) při rozumné délce.

Luděk Pfeifer

Luděk Pfeifer (partner, M.C. Triton)

Léto je čas čerpání. Čerpání inspirace, energie, chuti do života a houževnatosti. Skvělou knihou pro takové čerpání jsou Příběhy staré dámy – sto ročníků Tour de France od Tomáše Macka. Autor zpracoval fascinující historii nejslavnějšího cyklistického závodu úžasně poutavou formou. Fakta, svědectví dobového tisku, osobní vzpomínky, unikátní fotografie, čtivý jazyk, strhující tempo. V každém příběhu (o jejich kontinuitě ani nemluvě) inspirace pro byznys i život, pro motivaci, boj s pokušením, vytrvalost, důležitost kolegiality a týmovosti, smíření s malostí člověka ve srovnání s přírodou, věčné dilema mezi vůlí, odhodláním a houževnatostí na straně jedné a silou náhody a osudu na straně druhé. Knížka je výborným otvírákem léta. Provokuje nejen k zamyšlení, ale také k tomu, aby se člověk zvedl, pohnul kostrou a se zadkem v sedle a protivětrem v tváři dal zapravdu Romanu Kreuzigerovi: "Tour (i ta malá, privátní) je více než cokoli."

Aleš Tůma

Aleš Tůma (analytik, Partners)

Již si ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy na dovolené něco pořádně přečetl. Loni většina volna padla na psaní vlastní knihy o fondech, předtím jsem četl Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Není to sice revoluční dílo, ale je velice dobře napsané a jsou v něm praktické tipy na to, jak přestat věci odkládat. Teď zbývá již jen přestat odkládat realizaci těchto tipů. Z odbornějších věcí mě zaujal například Signál a šum. Nate Silver je v knize místy až příliš rozmáchlý, ale hezky ilustruje, jak snadno se lze dostat do pasti při (dez)interpretaci statistik.

reklama
reklama