Burzovní kalendář (20. 7. - 24. 7. 2015)

| redakce

Řecko je z nejhoršího venku. Mezinárodní věřitelé zemi výměnou za sérii tvrdých úsporných opatření přislíbili další miliardy eur na odvrácení krachu. Nadcházející týden se zejména ve Spojených státech ponese ve znamení výsledkové sezóny, čísla za druhý kvartál bude reportovat celá čtvrtina amerických firem, mimo jiné Apple, Microsoft a Boeing. Ve čtvrtek se výsledková sezóna rozjede také na pražské burze.

Ohlédnutí

Předseda Evropské rady Donald Tusk a další evropští politici v pondělí 13. července oznámili, že víkendový summit s Řeckem skončil dohodou. Všechny jednající strany se jednomyslně shodly na uzavření dohody se silně zadluženou zemí, která by bez další finanční pomoci ze strany mezinárodních věřitelů byla nucena vyhlásit bankrot a vystoupit z eurozóny. Atény příslib další pomoci dostaly výměnou za závazek urychleně učinit zásadní reformní kroky, což světová média označila za definitivní a absolutní kapitulaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Reformy a úsporná opatření se totiž více méně shodují s dřívějšími návrhy věřitelů, které Řekové odmítli v referendu.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Třetí záchranný program pro Řecko může dosáhnout až 86 miliard eur a podílet by se na měl i Mezinárodní měnový fond. Již v pondělí by do Řecka podle místopředsedy komise pro euro Valdise Dombrovskise mělo putovat 7,16 miliardy eur v rámci tříměsíčního překlenovacího úvěru z celounijního mechanismu známého jako EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus).

Řecká krize se tak alespoň prozatím zdá být zažehnána. Řecký parlament ve středu přijal první balík reformních opatření nezbytných pro pokračování vyjednávání o detailech finanční pomoci. Příští týden musí do středy odhlasovat druhý balík reformních opatření, mimo jiné musí přijmout reformu soudních postupů v civilních řízeních a odsouhlasit zavedení rámce EU pro ozdravné postupy a řešení krizí úvěrových institucí. Řecká vláda také v sobotu rozhodla, že řecké banky v pondělí znovu otevřou (uzavřeny byly 29. června). Cestu k jejich otevření ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka zvýšením objemu nouzového financování v rámci programu ELA. Vládní dekret nahrazuje denní limit 60 eur pro výběr z bankomatu z jednoho účtu týdenním limitem 420 eur. Lidé tak budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako dosud, nebudou však muset peníze vybírat každý den.

Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen Je dobojováno. Možná. Nebylo to ani hezké, ani citlivé, ani pod kontrolou. Ale dohoda je ...

Z makrodat investory v uplynulém týdnu zaujala data o japonské průmyslové výrobě (výsledek v souladu s odhady), finální data o německé inflaci (potvrzení rychlého odhadu ze začátku měsíce), americké maloobchodní tržby, jejichž výsledek podstatně zaostal za odhadem trhu (-0,3 % meziměsíčně proti odhadu +0,3 % po +1 % v květnu) či zpráva o čínském HDP, která potvrdila pokračování růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí 7% tempem při odhadu +6,9 %.

Pozornost investoři věnovali také výsledku průzkumu institutu ZEW, který ukázal, že se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci opět zhoršila, index očekávání se propadl na 29,7 bodu, nejníže za osm měsíců, z červnových 31,5 bodu. Hodnocení současné situace se naopak podle ZEW zlepšilo na 63,9 bodu z 62,9 bodu. Očekávání pro celou eurozónu se výrazně zhoršilo, když index spadl na 42,7 bodu z 53,7 bodu v červnu.

V druhé polovině týdne pak byla sledovaná finální inflační data z eurozóny a Spojených států. Ve společenství zemí platících eurem se podle čtvrtečních dat v červnu spotřebitelské ceny vyvíjely meziročně i meziměsíčně v souladu s rychlým odhadem. Meziměsíčně ceny stagnovaly po +0,2 % v květnu a meziročně stouply o 0,2 %, stejně jako v květnu. Ve Spojených státech v červnu ceny v meziročním srovnání vzrostly o 0,1 % po květnové stagnaci a meziměsíčně se zvýšily o 0,3 % po +0,4 % v květnu.

Dvoudenní "grilování" na půdě amerického Kongresu za sebou má šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Ve středu Yellenová odpovídala na dotazy amerických zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů, ve čtvrtek si totéž zopakovala v Senátu. Yellenová během obou vystoupení zopakovala, že ekonomika USA stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože směřuje správným směrem a udělala velký pokrok. Poznamenala také, že pozdější zvýšení sazeb by vedlo k jejich rychlejšímu růstu, což není žádoucí. Jinak ale ve svých vyjádřeních byla velmi opatrná. "V tuto chvíli nemáme žádný přesný termín, kdy by bylo vhodné zahájit zvyšování sazeb," uvedla mimo jiné. "Naše rozhodnutí se bude odvíjet od ekonomického vývoje a toho, jak tento vývoj ovlivní naše predikce," dodala. Vývoj americké ekonomiky podle šéfky Fedu naznačuje, že se bude situace ve Spojených státech nadále zlepšovat. Na spotřebitelské výdaje, které ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, budou podle šéfky Fedu nadále příznivě působit nízké ceny ropy a další pokles nezaměstnanosti. Protivítr v podobě posilujícího dolaru či poklesu kapitálových výdajů ropných firem kvůli nízkým cenám ropy podle Yellenové bude postupně slábnout.

Ve čtvrtek se konalo zasedání Evropské centrální banky, na němž bylo potvrzeno současné nastavení měnové politiky. Základní úrokovou sazbu ECB ponechala na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Během následující tiskové konference guvernér banky Mario Draghi oznámil, že ECB rozhodla o navýšení programu financování pro řecké banky (ELA) o 900 milionů eur. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Hlavní americké akciové indexy v závěru týdne kolísaly jen minimálně. Dow a S&P 500 se v pátek většinu dne pohybovaly v mínusu, zatímco Nasdaq se celý den držel nad nulou. S&P 500 nakonec v závěru obchodování mírné ztráty smazal a uzavřel v kladném teritoriu. Nasdaq posunul historické i zavírací maximum, mimo jiné díky prudkému růstu ceny akcií Google po nečekaně dobrých čtvrtečních hospodářských výsledcích firmy. Dow v pátek klesl o 0,19 % na 18 086,45 bodu, zatímco S&P 500 přidal 0,11 % na 2 126,64 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,91 % na zavírací maximum 5 210,14 bodu. Historické maximum Nasdaq krátce před koncem obchodování posunul ještě o dvě setiny bodu výše na 5 210,16 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 1,32 % na 11,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,35 %. Za celý týden Dow zpevnil o 1,84 %, S&P 500 připsal 2,41 % a Nasdaq přidal 4,25 %, což představuje jeho nejlepší týdenní výkon za devět měsíců.

Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, ale indexu STOXX Europe 600 (+0,06 %) se nakonec podařilo prodloužit nejdelší růstovou řadu od letošního ledna. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,06 % a německý DAX ztratil 0,37 %. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 4,35 %. Ze dna, na něž spadl 7. července, už index díky příznivému vývoji jednání věřitelů s Řeckem vzrostl zhruba o 9 %. FTSE 100 za týden přidal 1,5 %, CAC 40 4,56 % a DAX 3,16 %.

Index PX v pátek odevzdal 0,21 % na 1 024,94 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které odevzdaly přes tři procenta, a tlačily tak burzu dolů. V rally naopak pokračovaly cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena v pátek vyskočila o 11,96 % na 125,95 Kč poté, co se ve čtvrtek zvýšila o 8,12 %. Podle analytika z J&T Banky Milana Vaníčka trh zřejmě spekuluje na nadcházející výsledky, které by měly odhalit skutečnou podstatu pokračující O2 po nedávném štěpení na operátora a správce infrastruktury a datových center CETIN. O2 výsledky za druhý kvartál zveřejní 29. července.

Za celý týden index PX stoupl o 3,4 %, když největší zisk zaznamenaly akcie O2 C.R. (+25,1 %). Na opačném konci spektra byly v týdenním horizontu cenné papíry firmy Tatry Mountain Resorts (-4,5 % na 565 Kč).

Euro k dolaru v pátek ztratilo zhruba 0,43 % na 1,083 EUR/USD, zatímco dolar k jenu oslabil o 0,05 % na 124,06 USD/JPY. Za týden ale evropská měna k dolaru zpevnila o 2,3 % a dolar k jenu zpevnil o 3,2 %. Vůči koši světových měn dolar za celý týden posílil téměř o dvě procenta.

Severomořská ropa Brent v závěru týdne přidala 0,1 % na 57,09 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o 0,35 % na 51,14 USD za barel. Za celý týden barel Brentu zlevnil o 4,3 % a je zhruba deset procent pod úrovní z konce června. Cena WTI od pondělí klesla o 5,4 % a od začátku července se snížila asi o 15 %, což znamená nejhlubší propad od prosince. Celkový počet aktivních ropných vrtů v USA po dvou týdnech růstu klesl, a to o 7 na 638.

Zlato v pátek zlevnilo o 11 dolarů na 1 134,20 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o více než 11 centů na 14,88 USD za trojskou unci. Za týden zlato zlevnilo téměř o šest procent a cena stříbra klesla o více než devět procent.

Americké akcie v pátek uzavřely nejednotně, Dow mírně klesl, Nasdaq ale stoupl na nová maxima. Za celý týden stouply všechny tři hlavní indexy Americké akcie v pátek uzavřely nejednotně, Dow mírně klesl, Nasdaq ale stoupl na nová maxima. Za celý týden stouply všechny tři hlavní indexy Hlavní americké akciové indexy v pátek kolísaly jen minimálně. Dow a S&P 500 se většinu ... Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, mají za sebou nejlepší týden od letošního ledna Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, mají za sebou nejlepší týden od letošního ledna Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, ale indexu STOXX Europe 600 se nakonec ... Pražská burza v pátek mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie společnosti ČEZ Pražská burza v pátek mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie společnosti ČEZ Index PX v pátek odevzdal 0,21 % na 1 024,94 bodu.
  • 1
  • 2
reklama
reklama