Co musíte ráno vědět (20. července)

| redakce

Jak uplynulý týden zakončily burzy v Evropě a Spojených státech, za co si budou muset Řekové od pondělí připlatit a jak se dá během jediného dne zbohatnout o čtyři miliardy dolarů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely nejednotně, Dow mírně klesl, Nasdaq ale stoupl na nová maxima. Za celý týden posílily všechny tři hlavní indexy

Hlavní americké akciové indexy v pátek kolísaly jen minimálně. Dow a S&P 500 se většinu dne pohybovaly v mínusu, zatímco Nasdaq se celý den držel nad nulou. S&P 500 nakonec v závěru obchodování mírné ztráty smazal a uzavřel v kladném teritoriu. Nasdaq posunul historické i zavírací maximum, mimo jiné díky prudkému růstu ceny akcií Googlu po nečekaně dobrých čtvrtečních výsledcích firmy. Dow klesl o 0,19 % na 18 086,45 bodu, zatímco S&P 500 přidal 0,11 % na 2 126,64 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,91 % na zavírací maximum 5 210,14 bodu. Historické maximum Nasdaq krátce před koncem obchodování posunul ještě o dvě setiny bodu výše na 5 210,16 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 1,32 % na 11,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,35 %. Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu. V zelených číslech se udrželo jen technologické odvětví. Nejvíce klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů. Nedařilo se ani síťovým službám. Za celý týden Dow zpevnil o 1,84 %, S&P 500 připsal 2,41 % a Nasdaq přidal 4,25 %, což představuje jeho nejlepší týdenní výkon za devět měsíců.

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 testuje horní hranici rozpětí, k býčímu výhledu chybí krůček

FX, sazby, HDP a dluhy: Výhled Citigroup ve vyčerpávajícím přehledu

2. Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, mají za sebou nejlepší týden od letošního ledna

Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, ale indexu STOXX Europe 600 (+0,06 %) se nakonec podařilo prodloužit nejdelší růstovou řadu od letošního ledna. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,06 % a německý DAX ztratil 0,37 %. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 4,35 %. Ze dna, na něž spadl 7. července, už index díky příznivému vývoji jednání věřitelů s Řeckem vzrostl zhruba o 9 %. FTSE 100 za týden přidal 1,5 %, CAC 40 4,56 % a DAX 3,16 %.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza v pátek mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie společnosti ČEZ. Zazářily naopak cenné papíry O2 C.R.

Index PX v pátek odevzdal 0,21 % na 1 024,94 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které odevzdaly přes tři procenta, a tlačily tak burzu dolů. Nedařilo se ani Komerční bance, jejíž cenné papíry oslabily o 0,61 %, Fortuně, která ztratila 1,77 %, a pojišťovně VIG, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,79 %. Zbytek burzy se pohyboval v zelených číslech. Nejlépe na tom byly akcie O2 C.R., které pokračovaly ve spanilé jízdě předchozích dní a připsaly bezmála 12 %. Dařilo se však i mediální CME, která zpevnila o bezmála 5 %, Unipetrolu, jehož cenné papíry přidaly 1,55 %, a výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens, který posílil o 1,5 %. Společnost Unipetrol v pátek v regulatorním oznámení informovala, že dojde od pondělí k odstavení provozu části zařízení etylénové jednotky v rámci petrochemického provozu v Chemparku Záluží v Litvínově. Odhadla přitom, že bude etylénová jednotka opět plně uvedena do provozu do soboty 25. července. Negativně budou ovlivněny výroba polypropylenu a prodeje C4 frakce. Za celý uplynulý týden index PX přidal 3,4 %. Nejvíce v týdnu rostly akcie O2 C.R., které přidaly 25,1 % na 126 Kč. Naopak nejvíce klesající akcií byla TMR (-4,5 % na 565 Kč).

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

7 zlatých pravidel: Co musíte vědět, než v Česku zkusíte nastartovat byznys

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů. Investoři v Japonsku si díky státnímu svátku užijí den volna. Německo na trh dopoledne pošle index cen výrobců za červen a Bundesbank vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Eurozóna ještě zveřejní výsledek běžného účtu, Spojené království přidá statistiku půjček veřejného sektoru za červen a Portugalsko zprávu o inflaci a výsledek obchodní bilance. Spojené státy v pondělí žádná data nezveřejní. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou například Halliburton, Morgan Stanley nebo IBM. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Arca Capital Pavla Krúpy chce zvýšit podíl v NWR a prověřit rozhodnutí firmy

Investiční firma Arca Capital chce pokračovat v nakupování akcií NWR tak, aby získala minimálně 5% podíl. Ten opravňuje majitele ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, ke kterým došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004. V pondělním vydání to píše týdeník Euro.

6. Téměř polovina Němců je pro odchod Řecka z eurozóny

Více než polovina Němců se domnívá, že plánovaný záchranný program pro zadlužené Řecko je špatný. A téměř polovina by upřednostnila, kdyby zadlužené Řecko vystoupilo z eurozóny. Vyplývá to podle internetových stránek listu Die Welt z průzkumu agentury YouGov. Plán na záchranu Řecka podle průzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 1 400 lidí, považuje za špatný 56 % Němců. Odchod Řecka z eurozóny by rádo vidělo 48 % respondentů, zatímco pro jeho setrvání v měnové unii se jasně vyslovila pouze třetina dotázaných.

Merkelová dál odmítá snížení řeckého dluhu, nevylučuje jiné úlevy

7. Řekové si od pondělí připlatí za základní potraviny, uzo i kondomy

V krizí zmítaném Řecku začne od pondělí platit výrazné zvýšení daně z přidané hodnoty. Sazba DPH vzroste u řady zboží a služeb z dosavadních 13 na 23 %. Zvýšení daně, které před pár dny schválil řecký parlament, je jedním z předpokladů zahájení jednání s věřiteli země o novém záchranném programu, napsala agentura DPA.

Varufakis: Hospodářské reformy v Řecku povedou k největší makroekonomické katastrofě

8. Hollande chce pro eurozónu vládu, rozpočet a parlament

Francouzský prezident François Hollande se důrazně připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem by měla mít společný rozpočet a parlament, který by uplatňoval demokratickou kontrolu, napsal Hollande v článku, který v neděli zveřejnil francouzský týdeník Journal du Dimanche.

9. Řecké banky podle vládního dekretu otevřou v pondělí

Řecké banky v pondělí znovu otevřou, výběr peněz však zůstane omezený. Vyplývá to podle agentury Reuters ze sobotního dekretu řecké vlády. Banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června. Cestu k jejich otevření ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka zvýšením objemu nouzového financování v rámci programu ELA.

10. Koruna je k euru nejsilnější od začátku intervencí ČNB, v pátek posílila k 27,02 EUR/CZK

Česká měna se v pátek k euru dostala k 27,02 EUR/CZK, nejsilnější úroveň od zahájení kurzových intervencí České národní banky v roce 2013. ČNB zahájila intervence kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila české hospodářství.

HDP, inflace a koruna: Co čekat?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Páteční růst ceny akcií Googlu přinesl zakladatelům firmy miliardy dolarů

Spoluzakladatelé americké internetové společnosti Google Larry Page a Sergey Brin zbohatli díky pátečnímu prudkému nárůstu ceny akcií podniku každý o více než čtyři miliardy dolarů. Uvedla to agentura Bloomberg. Akcie Googlu v pátek díky příznivým čtvrtletním výsledkům posílily o více než 16 % a uzavřely na rekordním maximu 699,62 dolaru. Celková tržní hodnota podniku tak stoupla o zhruba 65 miliard dolarů na 468 miliard dolarů.

reklama
reklama