Co naučit děti o financích

| redakce

Některé vzorce chování vštěpují rodiče dětem od raného věku. Později se pak dobře vybudované návyky mohou hodit. O financích to platí tak jako o čemkoli jiném.

Rodiče hráli důležitou roli ve formování finančních návyků většiny z nás. U někoho dokonce natolik, že své finanční plány diskutujeme s rodiči i v do dospělosti. Bez konzultace se zdráháme rozhodnout o tom, kam uložit penzijní úspory, kolik zaplatit za první bydlení nebo jaké procento měsíčního platu ukládat stranou.

Hlavně vyjít s příjmem

Už malé děti lze učit, že když si své týdenní kapesné střádají, mohou si v budoucnu s penězi splnit i finančně nákladnější cíle. Učte proto své děti správně si stanovit, jaká část kapesného se může utratit a jaká půjde "do prasátka". Už odmalička se tak naučí, jak si sestavit rozpočet, jak šetřit a jak peníze rozumně utrácet.

Plánujte budoucnost

Je dobré dětem brzy založit spořicí účet, aby mohly přemýšlet nad tím, co s penězi jednou udělají. Když pak dorostou do věku, kdy je budou zajímat dražší cíle (studium nebo třeba koupě auta), díky finančnímu plánu si zvládnou peníze našetřit samy, například z brigád.

Začít hned

Díky brzkému začátku spoření mají peníze čas se zhodnocovat. Složené úročení je důležitý argument, lze se díky němu stát i milionářem. Chce to jen pevnou vůli a dobrý investiční plán.

Zdroj: Time

reklama
reklama