Co udělají vyšší sazby v USA s akciemi v jednotlivých sektorech?

| redakce

Ekonomika Spojených států roste, americký trh práce je v dobré kondici a pokles spotřebitelských cen se již podle všeho zastavil. To vše nahrává očekáváním, že americká centrální banka zahájí zvyšování úrokových sazeb v dohledné době. Co vyšší sazby přinesou americkým akciím?

Trh aktuálně spekuluje, jak investoři pro druhou polovinu roku přeskládají svá portfolia. Níže přiložená tabulka ukazuje míru závislosti vývoje cen akcií v jednotlivých sektorech na vývoji výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů, které lze do jisté míry považovat za ukazatel nastavení úrokových sazeb. Právě historický vývoj cen akcií odvíjející se od vývoje úroků by do rebalancování investičních portfolií mohl promluvit.

Obecně akcie v USA na zvyšování sazeb Fedu v historii reagovaly spíše příznivě, tedy růstem cen. Historická data ukazují, že největší závislost na vývoji úroků mají akcie z energetického sektoru, odvětví informačních technologií, sektoru základních materiálů, finančního odvětví a průmyslu. To není nijak překvapivé, vyšší úroky jsou totiž častější v prostředí vyšší inflace, která pozitivně působí na hospodářské výsledky podniků ze sektorů citlivých na stav ekonomiky.

Naopak nejvíce nezávislý je na změnách úroků vývoj cen akcií z odvětví zdravotní péče, telekomunikačního sektoru a odvětví veřejných služeb (utilit), kde je korelace dokonce negativní. Obecně jsou tedy na vývoji úroků nejméně závislá necyklická odvětví ekonomiky.

Korelace cen akcií podle sektorů s výnosy vládních dluhopisů USA
Korelace cen akcií podle sektorů s výnosy vládních dluhopisů USAZdroj: Invesco

V případě finančních titulů lze vysokou míru závislosti jejich cen na vývoji výnosů amerických vládních dluhopisů vysvětlit závislostí výše čistých úrokových marží na výnosech dluhopisů. V prostředí nízkých výnosů jsou nízké i úrokové marže, tedy rozdíly mezi úroky, kterými banky úročí úvěry, a úroky, jimiž úročí vklady klientů, a naopak. Výhled růstu úroků tak hraje finančním titulům do karet.

Sektor veřejných služeb je od začátku letošního roku odvětvím s nejhorší výkonností z celého indexu S&P 500. A výhled vyšších sazeb mu na oblíbenosti u investorů dvakrát nepřidává. Některé burzovně obchodované fondy (ETF) již dokonce v obavách z dalšího vývoje zredukovaly svoji expozici vůči utilitám.

Index S&P 500 jako celek s vývojem úroků koreluje pozitivně s koeficientem 0,484 pro 5leté vládní dluhopisy USA, 0,37 pro 10leté bondy a 0,268 pro 20leté dluhové cenné papíry vydané vládou Spojených států.

Nick Kalivas, produktový stratég z Invesco PowerShares Capital Management, přišel se seznamem ETF, které by pozornosti investorů s vírou v brzký růst sazeb v USA rozhodně neměly ujít. Kalivas sice zůstal jen u nabídky své firmy, i tak ale jeho tipy naznačují, na jaké druhy fondů by se obchodníci měli zaměřit. Stratég upozornil například na PowerShares KBW Bank Portfolio, PowerShares KBW Insurance Portfolio, PowerShares S&P 500 High Beta Portfolio nebo PowerShares DWA Momentum.

Kromě těchto ETF Kalivas doporučuje do portfolií zařadit aktiva schopná vzdorovat zvýšené volatilitě, která může růst sazeb ve Spojených státech alespoň zpočátku provázet. Jeho tipem je fond PowerShares S&P 500 Low Volatility Portfolio, který investuje minimálně 90 % prostředků do akcií z indexu S&P 500 s nejnižší kolísavostí cen a poměrně vysokou mírou korelace s výnosy amerických bondů.

Zdroj: Invesco

reklama
reklama