George Soros: Partnerství s Čínou je jediná možnost, jak se vyhnout katastrofické válce

| redakce

Jedinou možností, jak se do budoucna vyhnout ničivému střetu s Čínou, je uzavřít s asijským tygrem partnerství. Tvrdí to miliardář a uznávaný investor George Soros. Rozložení sil na světové politické mapě bude podle něj záviset zejména na tom, jak dopadnou čínské snahy o přechod z ekonomiky tažené investicemi a exportem k hospodářství orientovanému na spotřebu.

Pokud transformace čínského hospodářství vyjde, vykrystalizují na světové scéně podle Sorose dva mocenské bloky. Na jedné straně budou Spojené státy, na druhé Čína. "Tomuto vývoji lze zabránit jedině tak, že USA uzavřou s Čínou strategické partnerství," upozorňuje americký investor maďarského původu, majitel Soros Fund Management.

Zdůrazňuje, že na straně Spojených států může v kontextu transformace čínské ekonomiky přilít olej do ohně skutečnost, že se Washingtonu v 90. letech po rozpadu Sovětského svazu nepodařilo vytěžit maximum z možnosti stát se hlavním světovým mírotvůrcem a všeobecně uznávanou autoritou. "Když se v 90. letech rozpadl Sovětský svaz, Amerika dostala možnost převzít otěže a stát se tím, kdo drží ochrannou ruku nad světovým mírem. Této šance však nevyužila. Politici v USA navíc nemají na dění na světové politické scéně jednotný názor, což pozici Ameriky dále oslabuje."

Soros také připomíná finanční krizi z roku 2008, která negativně dopadla na většinu světa, Číně se však vyhnula. Na tom měla zásluhu zejména skutečnost, že byl v té době čínský bankovní systém do velké míry izolovaný od zbytku světa a dohled nad ním měla čínská vláda.

USA mohou málo získat, ale hodně ztratit

"Spojené státy mohou při jednáních s Čínou získat jen málo, ale ztratit hodně," varuje Soros. Zdůrazňuje přitom, že USA mohou výrazně zpomalit napojování Číny na mezinárodní trhy, a ovlivnit tak dopady reforem, které asijský tygr již nějakou dobu zavádí. "Pokud se reformy minou účinkem, mohl by čínský prezident Si Ťin-pching pocítit nutkání k vyvolání vnějších konfliktů," fabuluje Soros. Takový vývoj by podle něj Peking přiblížil Rusku, jehož vztahy se Spojenými státy jsou po anexi Krymu na bodu mrazu, a následně by mohl vyústit až ve vznik ozbrojeného střetu, který by byl pro lidstvo fatální.

Soros nicméně uklidňuje, že Spojené státy i Čína mají bytostný zájem na tom, aby se jejich cesty spíše sbližovaly, než rozcházely. Významný vliv by podle něj na vztahy těchto dvou mocností mohla mít opatření související s ochranou životního prostředí, respektive nalezení konsenzu v boji proti změnám klimatu. Pokud by se spolupráci mezi USA a Čínou zaměřenou na boj proti znečišťování planety a dopadům lidské činnosti na změny klimatu podařilo uplatnit ve všech důležitých odvětvích, riziko vzniku střetu mezi východem a západem by výrazně kleslo, míní investor.

Zdroj: nybooks.com

reklama
reklama