Proč padají ceny akcií?

| redakce

Co nejčastěji stojí za propady cen? Několik vědců a analytiků to zjistilo. A neřešili celý trh, ale konkrétní tituly.

Lakonické prohlášení, které nejčastěji slýcháme od analytiků ("no jo, padá to, někdo prodává"), nečekejte. Na propady cen se dá podívat statisticky. Právě to udělali B. Korcan Ak a Richard Sloan z Kalifornské univerzity v Berkeley Steve Rossi se Scottem Tracym z RS Investments.

Výzkumníci hledali tři poklesy cen akcií podle tří základních měřítek. Nejjednodušším byl nejhorší denní výkon daného titulu v určitém časovém období. Druhým bylo to, zda výkon v jednom dnu (ne)byl výrazně pod průměrem denního výkonu dané akcie. Třetím měřítkem bylo rozdělení denních výkonů dané akcie, přičemž se sledovalo, jak výrazně v záporných hodnotách bylo pomyslné "těžiště" grafu rozdělení.

Byla hodnocena data u akcií zahrnutých do indexu S&P US Broad Market v rámci čtyř půlročních period od července 2012 do června 2014. Zaznamenáno bylo celkem 686 prudkých propadů cen jednotlivých akcií (alespoň jedno z měřítek akcii zařadilo mezi 5 % titulů s nejhorším výkonem).

Ak a jeho kolegové fyzicky prošli mediální výstupy, které se týkaly zmíněných 686 propadů cen, aby zjistili, co kolapsy cen (pravděpodobně) způsobilo. Naprostá většina extrémních poklesů nastala po zveřejnění výsledků nebo odhadů výsledků ze strany samotných firem (takzvaných guidance nebo profit warnings). Dalším důvodem byla jiná oznámení firem, nejčastěji šlo o neúspěšné testy nových léků.

Nejčastější důvody propadů cen jednotlivých akcií
Nejčastější důvody propadů cen jednotlivých akcií
reklama
reklama