Řecko je malá ryba, stabilita EU ale zajímá celý svět

| redakce

Hrubý domácí produkt 28 zemí Evropské unie je větší než HDP USA nebo Číny. Ano, Evropská unie, jakkoli nejde o jednolitou ekonomiku, přispívá ke globálnímu ekonomickému výkonu největším dílem. Problémy v rámci eurozóny, aktuálně konkrétně v Řecku, tak sice nemusejí mít velký přímý dopad na úrovni mezinárodního obchodu, nelze je ale podceňovat.

Řecko v úterý nedostálo svým závazkům vůči MMF (mimochodem, jako první takzvaně vyspělá země v historii). Jednání budou podle všeho pokračovat, věřitelé zřejmě počkají na výsledky referenda v Řecku o přijetí návrhů řecké vládě, ta ale dopisem premiéra Alexise Tsiprase naznačila, že je ochotna přistoupit na řadu požadavků věřitelů.

Ať to dopadne jakkoli, je potřeba mít na paměti, že ačkoli Řecko a jeho ekonomika nejsou v evropském, natož světovém měřítku příliš významné, jakákoli politická a hospodářská destabilizace Evropské unie znamená otřes v největší ekonomice světa.

Velikost ekonomik na základě parity kupní síly
Velikost ekonomik na základě parity kupní sílyZdroj: U.S. Trust

V nominálním dolarovém vyjádření odpovídá ekonomika EU, Norska, Švýcarska a Islandu 25,4 % světového hospodářství v roce 2014. Vyplývá to z údajů MMF. USA ve stejné statistice zaujímaly 22,5 % světového HDP, Čína 13,4 %.

Prvenství drží i evropští spotřebitelé. EU a zmíněné tři ekonomiky loni obstaraly 28,5 % globálních spotřebitelských výdajů, USA jen 26,6 % a země BRIC dohromady 15,6 %.

Spotřebitelské výdaje domácností
Spotřebitelské výdaje domácnostíZdroj: U.S. Trust

Není tedy divu, že je Evropa standardně prvním zahraničním cílem velkých světových firem; bohatý kontinent láká. Expozice těchto firem, jejichž akcie se obchodují na burzách v jejich domovských zemích (USA, Čína, Austrálie, Rusko a další), v Evropě je proto někdy velice významná a přelití turbulencí z Evropy skrze finanční trhy (nejen akciové, ale i dluhopisové, kreditní a komoditní) může vyvolat problémy i jinde ve světě.

Zdroj: U.S. Trust

reklama
reklama