Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?

| Tomáš Beránek

Dohodu Íránu se světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských sankcí namířených proti této zemi komentátoři označují za milník v dějinách Blízkého a Středního východu. Ne všichni ale sdílejí nadšení, například Izrael dohodu označil za historickou chybu. Co přinese zrušení protiíránských sankcí a kdo je vlastně skutečným vítězem složitých jednání?

Analytici, které po dosažení dohody oslovila agentura AFP, se shodují, že zrušení hospodářských sankcí spojených s íránským jaderným programem bude pro íránský obchod nepochybně znamenat velkou vzpruhu. Současně ale varují, že k ekonomickému zázraku nedojde přes noc. Írán podle nich bude potřebovat mnoho měsíců a miliard dolarů investic, než bude patrný ekonomický pokrok.

Írán se v rámci dohody se zástupci světových mocností (Spojené státy, Spojené království, Francie, Německo, Rusko, Čína) zavázal, že sníží své zásoby nízce obohaceného uranu na 300 kilogramů, o dvě třetiny sníží počet centrifug používaných k obohacování uranu a přestane používat zařízení na obohacování uranu v Komu. Zbylé centrifugy, které bude země k obohacování uranu nadále používat pro nevojenské účely, přemístí do zařízení, v nichž budou moci inspektoři OSN v případě pochybností o plnění íránských slibů za jistých podmínek provést kontrolu jejich využití.

Výměnou za redukci počtu centrifug a zásob obohaceného uranu západ zruší sankce, které ekonomiku, jež stojí z velké části na ropě, drtí již od konce 70. let minulého století. Zrušení hospodářských sankcí Íránu mimo jiné umožní zvýšit těžbu ropy v zemi a obnovit její dodávky na světové trhy. Přesný termín zrušení sankcí ale nebyl stanoven a podle dohody se načasování tohoto kroku bude odvíjet od schopnosti Íránu zavádět slíbená opatření. Teherán hovoří o týdnech, západní diplomaté jsou ale obezřetnější a hovoří v náznacích spíše o měsících.

Restart velkého ropného byznysu

Vývoz ropy z Íránu se v důsledku hospodářských sankcí snížil za několik posledních let přibližně o polovinu na zhruba jeden milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že by díky dohodě mohl během jednoho roku vývoz ropy ze země stoupnout až o 60 %, což drží ceny černého zlata pod tlakem, protože světové trhy jsou surovinou již nyní přezásobené.

Analytici z Goldman Sachs ale uklidňují, že se dohoda v podobě zvýšení nabídky ropy na trhu neprojeví dříve než v průběhu příštího roku. V aktuální poznámce klientům sice připouštějí, že bude mít zrušení hospodářských sankcí na ceny černého zlata negativní dopad, jedním dechem však dodávají, že bude minimálně několik měsíců trvat, než Írán začne zvyšovat těžbu a uzavře nové smlouvy s odběrateli.

"Dohoda světových mocností s Íránem je pouze příslibem zrušení sankcí. Návrhy nyní ještě musejí chválit Rada bezpečnosti OSN a také americký Kongres, což nelze čekat hned," připomínají analytici, kteří hovoří o nárůstu vývozu ropy z Íránu o 200 až 400 tisíc barelů denně v příštím roce.

Právě na americké politické scéně panují vedle Izraele ohledně dohody s Íránem největší kontroverze. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner na dohodu ohledně zrušení sankcí namířených proti Íránu prohlásil, že pokud se ukáže, že je skutečně tak špatná, jak on i další členové americké republikánské strany předpokládají, "udělají vše, co bude v jejich silách, aby neprošla Kongresem". Očekává se nicméně, že Kongresem dohoda i přes možné průtahy projde.

  • 1
  • 2
reklama
reklama