Zlaté akcie jako nákupní příležitost?

| redakce

Po vystoupení Janet Yellenové v Kongresu, kde zopakovala, že bude nejspíše vhodné zvýšit úroky ještě letos, se cena zlata dále propadla. Je zajímavé, že kov příliš neposiloval ani v reakci na události kolem Řecka, které značně rozvlnily akciové trhy. Nyní se obchoduje okolo 1 100 USD za trojskou unci. Pod úrovní 1 100 USD se kov neobchodoval od roku 2010.

Lze po poklesu ceny zlata hledat skrytou hodnotu u akcií producentů?

Navzdory geopolitickým tlakům se letos zatím drží zlato v mínusu asi 7 %. Index akcií těžařů (index Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver) ale ztratil přes 27 %.

Spotová cena zlata (bílá - XAU BGN Currency) vs. Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver Index (žlutá - XAU Index)
Spotová cena zlata (bílá - XAU BGN Currency) vs. Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver Index (žlutá - XAU Index)Zdroj: Bloomberg

Akcie těžařů jsou tak v současnosti ve vztahu ke zlatu nejlevnější za poslední minimálně tři desetiletí. Zlato a těžební firmy se vydaly vlastními cestami nedlouho poté, co byl v listopadu 2004 na trh uveden ETF SPDR Gold Trust. Zda to byl rozhodující faktor, nebo jen shoda okolností, nelze s určitostí říci.

Spotová cena zlata (bílá - XAU BGN Currency) vs. Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver Index (žlutá - XAU Index) a spread (zelený)
Spotová cena zlata (bílá - XAU BGN Currency) vs. Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver Index (žlutá - XAU Index) a spread (zelený)Zdroj: Bloomberg

Investory nyní zajímají především následující témata:

  1. Jak se bude vyvíjet cena zlata?
  2. Vrátí se vztah mezi cenami akcií těžařů a zlata k dlouhodobému průměru?
  3. Pokud ano, bude to způsobeno spíše dalším poklesem ceny zlata, nebo růstem cen akcií producentů kovu?

Jak nesoulad vývoje cen zlata a těžařů interpretovat?

A. Vývoj ceny zlata signalizuje, že jsou těžaři relativně levní. Pak by jejich akcie mohly posilovat a poslat poměr k historickému průměru za posledních 30 let.

B. Možná nízké ceny akcií těžařů indikují, že zlato zůstává drahé, a poměr se dostane do normálu jedině dalším poklesem ceny zlata.

C. Indikátor už pozbyl vypovídací hodnoty a nemá smysl se na něj dále ohlížet.

Problém s oceněním akcií těžařů se odvíjí od složitosti určení férové hodnoty samotného kovu. Neexistuje na to žádný spolehlivý model.

Lze se pokoušet ocenit těžaře pohledem na tradiční ukazatele, jako jsou P/E nebo účetní hodnota. Stále se ale bude nutné vypořádat se dvěma značně nahodilými proměnnými - cenou kovu a odhady celkových rezerv. Právě tato dvě čísla jsou nejdůležitější pro ohodnocení akcií producentů zlata. Ostatní ukazatele celkový obraz pouze doplňují.

Vlastníci akcií těžařů by si měli být vědomi toho, že neinvestují na základě pravděpodobnosti. Pouze rozsévají po trhu množství spekulativních sázek.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama