Solární energie je o polovinu levnější, než předpokládají úřady

| redakce

Skeptici vůči obnovitelným zdrojům poukazují na data americké EIA (Energy Information Administration) a IEA (International Energy Agency). Právě tyto agentury ale dlouhodobě podhodnocují potenciál solární a větrné energie.

Nová čísla zveřejněná EIA a IEA je nutné brát s nadhledem. Analytici se se svými projekcemi situace na energetickém trhu neustále mýlí. Odchylka jejich predikcí ohledně obnovitelných zdrojů od reality je vysoká. Obvykle podceňují míru technologického pokroku v oblasti alternativních zdrojů energie.

Ve zprávě z června 2015 EIA projektuje, že nejlevnější solární zařízení bude v roce 2020 stát 89 USD za megawatthodinu (po započtení dotací). Data se týkají USA a jejich energetického i například daňového systému, jsou ale zajímavá globálně.

Náklady na výrobu solární energie ale klesají oproti očekáváním daleko rychleji. Následující grafika zobrazuje náklady na elektřinu nové generace. Obnovitelné zdroje jsou v první části.

Náklady na nové zdroje energie

Například společnost Austin Energy eviduje nabídky na výstavbu solárních kapacit za zhruba 40 USD za megawatthodinu (v objemu 1,2 gigawattu). V reálu jsou tedy náklady na výstavbu solárních zařízení poloviční oproti tomu, co předpokládá EIA.

Pokles cen solárů

Zdroj: Ramez Naam

reklama
reklama