Hvězdným komikem ani investorem se nestanete, s tím se musíte narodit

| redakce

Americký komik Jerry Seinfeld si v jednom z dílů své talk show Comedians in Cars Getting Coffee dal dostaveníčko s kolegou z branže Stevem Harveym. Jejich rozhovor se mimo jiné stočil k tomu, zda si člověk může úspěch vydobýt tvrdou prací. Seinfeld a Harvey sice hovořili hlavně o své práci, některé jejich myšlenky lze ovšem aplikovat i na svět financí a investic.

Když se Seinfeld Harveyho zeptal, jestli si myslí, že by se lidé mohli profesi komika učit ve škole, Harvey zakroutil hlavou. "Pro ty lidi by to nemělo smysl. Být úspěšným komikem, to se nedá naučit. Komik se na svět musí dívat jinýma očima, musí se s tím narodit," řekl Harvey o chvíli později. "Z komika se klidně může stát skvělý herec, skvělý herec se ale jen těžko stane úspěšným komikem."

Úspěšný americký finančník a investor Michael Steinhardt mezi lety 1968 a 1978 prostřednictvím svého hedgeového fondu dosáhl zhodnocení spravovaných prostředků o 24 % ročně, zatímco index S&P 500 ve stejném období ročně rostl v průměru jen o čtyři procenta. V knize More Money Than God: Hedge Funds and the Making of a New Elite se Steinhardt snažil vysvětlit, za co úspěchu vděčí. Moc se mu to ale nepodařilo, protože se stále točil kolem toho, že má zkrátka úspěch v sobě. Mimo jiné hovořil i o šestém smyslu, který se v něm rozvíjel již od dětství.

Steinhardt byl investováním doslova fascinován už jako dítě. Když mu bylo třináct, dostal u příležitosti bar micva od svého otce akciové certifikáty, což v něm probudilo lásku k trhům a dalo vyniknout jeho intuici, jíž se nelze naučit.

Stejně jako jsou začínající mladí komici fascinováni úspěchem Seinfelda či Harveyho, jsou investoři uhranuti úspěchy legend burzovních trhů, jako jsou Buffett, Munger nebo třeba Soros. Inspirovat se úspěchy jiných je ale složitější, než se zdá. Nestačí si přečíst jejich paměti či zanalyzovat desítky nebo stovky obchodů, díky nimž zbohatli. Klíč k fenomenálnímu úspěchu na finančních trzích se totiž neskrývá v číslech, ale v intuici a vrozeném talentu.

I z člověka, který o finančních trzích nikdy nic neslyšel, se může díky píli stát dobrý investor. Dokonce se z něj může stát skvělý investor, který si kupováním a prodejem aktiv přijde na zajímavé peníze. Pokud ale investor nemá vrozený talent a přirozenou intuici, druhý Věštec z Omahy z něj nikdy nebude.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama