Co musíte ráno vědět (27. července)

| redakce

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, jak se oddaluje zahájení jednání o třetím záchranném balíčku pro Řecko a která slavná americká škola začala vyučovat Poker? I to musíte na úvod týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek pokračovaly v sestupu pod dojmem horších výsledků firem, za týden hlavní indexy odepsaly přes 2 %

Akcie ve Spojených státech v pátek prohloubily poklesy z předchozích dnů. S výjimkou pondělí tak americké burzy ztrácely během týdne každý obchodní den. Ke ztrátám přispívají výsledky hospodaření velkých firem a propad cen komodit a kovů. Index Dow v pátek ztratil 0,92 % na 17 568,40 bodu, S&P 500 odepsal 1,07 % na 2 079,66 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,12 % na 5 088,63 bodu. Všech deset hlavních odvětví ztrácelo, nejvíce sektory zdravotní péče, energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX přidal v pátek 8,7 % (za týden +14,98 %) na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl zhruba o jeden bazický bod na 2,26 %. Všechny tři hlavní indexy ztratily i za celý týden, a to výrazně (Dow -2,86 %, S&P 500 -2,21 %, Nasdaq -1,83 %). S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejhlubší týdenní propady od března. Mohou za to výsledky a výhledy hospodaření předních firem, které byly v týdnu převážně horší, než se čekalo. Výjimkou byly v týdnu především Amazon, který díky výsledkům hospodaření stoupl o více než pětinu na nový rekord, a Visa.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rezistence odolala náporu býků, letošní převalování v úzkém pásmu pokračuje

Voda na mlýn skeptikům? Americká rally je o klesající nabídce akcií

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden indexy odevzdaly až tři procenta

Západoevropské akciové indexy v pátek sklouzly do červených čísel. Trhy nadále ovlivňovala výsledková sezóna a ke slovu se dostaly také předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Britský index FTSE 100 v pátek uzavřel se ztrátou 1,13 % na 6 579,81 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,58 % na 5 057,36 bodu a německý DAX ztratil 1,43 % na 11 347,45 bodu. Souhrnný regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,91 % a uzavřel na 394,48 bodu. V červených číslech páteční seanci zakončila všechna hlavní odvětví indexu STOXX Europe 600. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, cenné papíry chemiček a akcie automobilek. Relativně nejlépe se naopak dařilo akciím bank a titulům z odvětví finančních služeb. Za celý týden FTSE 100 klesl o 2,94 %, CAC 40 odepsal 1,28 %, DAX oslabil o 2,79 % a STOXX Europe 600 přišel o 2,76 %.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila, akcie O2 C.R. přešly ze ztrát do výrazného plusu. Index PX stoupl i za celý týden

Index PX v pátek stoupl o 0,09 % na 1 030,83 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v závěru týdne dosáhly akcie skupiny ČEZ, jejichž cena stoupla o 1,11 % na 593 korun. Dařilo se také petrochemickému podniku Unipetrol, který růstem o 1,58 % na 183 korun umazal část čtvrtečních ztrát. Vítězem dne ale byly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které připsaly 7,62 % na 129,30 Kč. Dopoledne přitom zlevňovaly o tři procenta. Podobně jako ve čtvrtek se tak obchodovaly v širokém pásmu, tentokrát od 117,40 Kč do 129,30 Kč. Necelé procento přidaly ještě akcie Pivovarů Lobkowicz a mírně zdražily i cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR a správce telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN. Zlevnily naopak akcie mediální firmy CME (-2,84 %), pojišťovny VIG (-0,96 %), uhelné firmy NWR (-8 %) či Komerční banky (-0,82 %). Za celý týden index PX stoupl o 0,57 %. Nejsilnější akcií byla petrochemická firma Unipetrol, nejvíce ztratily akcie mediální společnosti CME.

Etylénová jednotka Unipetrolu je po odstávce plně v provozu

Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu

4. Očekávané události

Pondělí bude chudé na makroekonomická data v západní Evropě. Důležitý bude podnikatelský index Ifo v Německu, v zemi vyjdou ještě data o dovozních cenách. ECB vydá svůj ekonomický bulletin a vyjdou statistiky růstu úvěrů a peněžní zásoby v měnové unii. Ve Spojených státech budou sledované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a také index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Meziroční vývoj svého HDP za červen zveřejní Rusko. Z "exotičtějších" ekonomik lze zmínit například Izrael, kde centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky, Hongkong a Mexiko (obchodní bilance) nebo Argentinu (průmyslová výroba). Výsledky hospodaření za druhý kvartál zveřejní například Philips, Ryanair, Deutsche Börse nebo Bankia. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hlavní jednání se zástupci věřitelů Řecka začne nejdříve čtvrtek

Do Atén v neděli měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu do Řecka ale přiletí až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Místo konání rozhovorů stále není známo. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na řecké úřady.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Německo prý chce hovořit o ministru financí eurozóny a eurodaních

Německo si přeje diskutovat o ustavení funkce ministra financí eurozóny, který by měl vlastní rozpočet a mohl by ukládat zvláštní daně. O víkendu to napsal týdeník Der Spiegel. Mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho podle agentury Reuters informaci nepotvrdila, ale ani nepopřela, hovořit o "eurodaních" je však prý zavádějící.

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

Rob Carnell (ING): Řecká krize skončí Grexitem, který bude bolet Atény i Berlín. Španělsko a Irsko budou naopak pařit k nejlepším

7. Pearson prodává i podíl v The Economist Group

Britská vydavatelská firma Pearson, která ve čtvrtek oznámila prodej Financial Times Group, prodává i podíl 50 % v mediální skupině The Economist Group, vydávající stejnojmenný prestižní časopis. Uvedl to v sobotu britský deník Financial Times a potvrdila britská firma. "Pearson potvrzuje, že jedná se správní radou The Economist Group o případném prodeji naší účasti ve výši 50 % v této skupině. Není ale jisté, že tento proces povede k transakci," řekla zahraničním agenturám bez dalšího upřesnění mluvčí britského vydavatele.

8. Egypt zahájil zkušební provoz v novém kanálu Suezského průplavu

Egypt v sobotu zahájil zkušební provoz nově vybudované větve Suezského průplavu, od níž si země slibuje posílení ekonomiky postižené vysokou nezaměstnaností a odlivem investic. Oficiální otevření nového kanálu pro oboustrannou plavbu větších lodí, od něhož Egypt očekává do roku 2023 bezmála ztrojnásobení ročních příjmů z provozování této nejrychlejší spojnice mezi Evropou a Asií, je stanoveno na 6. srpna.

9. Český trh se zlatými šperky loni vzrostl, poprvé od roku 2007

Český trh se zlatými šperky loni vzrostl. Bylo to poprvé od roku 2007. Puncovní úřad opatřil ochranou známkou 825 000 zlatých šperků, meziročně o 16 % více. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o 23 % na 1 001 kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2014.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

MIT otevírá kurz pokeru

Massachusetts Institute of Technology není v oblasti hazardu žádným nováčkem. MIT Blackjack Team v 90. letech slavně vyhrál stovky tisíc dolarů v Las Vegas díky počítání karet, což jeden z jejích členů, Ben Mezrich, popsal v knize Bringing Down the House. Ta se stala námětem filmu 21 (česky Oko bere). V létě 2015 může díky internetu každý získat vhled do matematických a hráčských dovedností, jimiž je MIT jako škola proslulá. Institut otevírá kurz "Poker Theory and Analytics", tedy "Teorie a analýza (v) pokeru", který je přístupný komukoli v rámci iniciativy OpenCourseWare. Kurz má dva cíle - naučit účastníky základy pokeru a analyzovat faktory, které hráči mnohdy ignorují, jako jsou pořadí hráčů u stolu a samotné sezení u stolu, způsoby sázení a navyšování sázek soupeři a odvozování budoucího počínání soupeřů z jejich současného chování.

Trailer filmu Oko bere:

A jedna hádanka z něj, kterou jsme vám kdysi na Investičním webu mezi jinými také dali:

reklama
reklama