20 zemí s největším veřejným dluhem

| redakce

Japonsko, nejzadluženější země světa, již dlouho zápasí s tím, aby se vymanilo z dvacet let trvající stagnace. A Řecko, druhá země v pořadí největších dlužníků, strádá kvůli vážné ekonomické krizi. Které další země by se měly mít na pozoru?

20 zemí s největším veřejným dluhem

Od začátku 90. let zažívá Japonsko stagnaci. Politická opatření vlády cílená na boj s krizí jen zvýšila míru zadlužení. V současnosti japonská vláda utrácí téměř polovinu příjmů z daní na splátky dluhů. Navzdory tomu zůstávají výnosy z japonských desetiletých státních dluhopisů pod 1 %.

Řecko taktéž nahromadilo ohromné dluhy. 14. července 2015 MMF vydal zprávu o jejich (ne)udržitelnosti. V jejím úvodu najdeme trefné shrnutí řecké situace:

Zadlužení Řecka se stalo vysoce neudržitelným. Důvodem je loňské uvolnění politiky a nedávné zhoršení domácího makroekonomického a finančního prostředí kvůli uzavření bank.

Finanční potřeby Řecka ke konci roku 2018 jsou aktuálně odhadovány na 85 miliard EUR. Zadlužení by se v následujících dvou letech mělo přiblížit k 200 % HDP (za předpokladu dosažení dohody o záchranném programu). Řecký dluh by mohla učinit udržitelným jedině úlevná opatření, která by však dalece přesahovala to, co je Evropa zatím ochotna připustit.

Zdroj: World Economic Forum

reklama
reklama