Americká rally hnije zevnitř. Index S&P 500 prolomil trendovou linii, která platila od března 2009, a signálů možné korekce přibývá

| redakce

Index S&P 500 se již delší dobu převaluje v relativně úzkém obchodním pásmu. Stačí se ale podívat na měsíční graf, aby bylo patrné, že navzdory technicky stále trvajícímu býčímu trhu došlo v posledním měsíci k prolomení opticky velice významné trendové linie.

Jak se říká, trend je přítel investorů a obchodníků. A jak se říká, je tímto přítelem, dokud jím nepřestane být. Přerušení více než šest let trvajícího býčího trendu na měsíčním grafu ale podle analytiků spíše naznačuje, že si akcie pouze vyberou oddechový čas.

S&P 500 - měsíční graf prolomil býčí linii trendu
S&P 500 - měsíční graf prolomil býčí linii trenduZdroj: Bloomberg

Graf z dílny Oppenheimer Asset Management pak ukazuje, že se na stále relativně slušném výkonu amerických akcií, respektive jejich setrvávání poblíž historických maxim, podílí stále méně titulů. Rozhodujícím "indikátorem" ale jako vždy bude nakonec cena (hodnota indexů) samotná, která se někdy i navzdory řadě pohybů "pod povrchem" vyvíjí naoko tak, jak se jí zlíbí.

Americké indexy se drží poblíž maxim, ale podílí se na tom stále méně akcií
Americké indexy se drží poblíž maxim, ale podílí se na tom stále méně akciíZdroj: Oppenheimer Asset Management

Tomu, že indexy drží letos nad vodou (nebo jen lehce pod hladinou) doslova pár akcií, se o víkendu věnoval i Wall Street Journal. V té době byl index Nasdaq od začátku roku v plusu asi 6,5 %. Více než polovinu růstu tržní kapitalizace zahrnutých firem přitom obstaralo pouhých šest titulů (Amazon, Google, Apple, Facebook, Netflix a Gilead Sciences). S&P 500 byl v té době asi 0,5 % v plusu, přičemž více než celý růst tržní kapitalizace zahrnutých firem (199 miliard USD) zajistily Amazon, Google, Apple, Facebook, Gilead Sciences a Walt Disney.

Bez těchto několika firem by tedy byly indexy na tom výrazně hůře. Akcií na ročních minimech přitom přibývá.

Akcií v rámci S&P 500 na ročních minimech přibývá
Akcií v rámci S&P 500 na ročních minimech přibývá

Zdroj: Zero Hedge, Oppenheimer Asset Management, Bank of America Merrill Lynch, Wall Street Journal

reklama
reklama