Co musíte ráno vědět (30. července)

| redakce

Jak se v půlce týdne dařilo akciovým trhům v Evropě i za velkou louží, kdy se konečně obnoví obchodování na aténském akciovém trhu a jak vypadají náklady na armádu Spojených států v porovnání s ostatními zeměmi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět posílily. Po skončení zasedání FOMC zakolísaly, ale odrazily se k denním maximům

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině obchodování posilovaly. Vzhůru jim pomohly dobré hospodářské výsledky některých amerických podniků, náladu na trhu ale podpořilo také oživení čínských akcií. Investoři čekali na výsledek zasedání americké centrální banky, po kterém si chtěli udělat lepší představu o datu zvýšení úrokových sazeb. Po zveřejnění prohlášení po zasedání akcie zakolísaly, ale odrazily se vstříc denním maximům. Zmínky o stále nízké inflaci naoko paradoxně pomohly zlatu, prostředí vyšších sazeb pro něj ale má být spíše nepříznivé, což vysvětluje jeho pozitivní reakci. Index S&P 500 se ve středu vrátil nad 2 100 bodů a Nasdaq Composite opět zdolal metu 5 100 bodů. Dow přidal 0,73 % na 17 758,31 bodu, S&P 500 posílil rovněž o 0,73 % na 2 108,56 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,44 % na 5 111,73 bodu. V plusu zakončilo seanci všech deset základních akciových sektorů, nejvíce se dařilo energetickým, materiálovým a telekomunikačním titulům, relativně nejhůře dopadly sektory zdravotní péče, veřejných služeb a technologií. Index volatility VIX klesl o 6,99 % na 12,5 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,28 %.

Americká rally hnije zevnitř. Index S&P 500 prolomil trendovou linii, která platila od března 2009, a signálů možné korekce přibývá

2. Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu díky solidním výsledkům firem

Evropské akcie ve středu posilovaly druhý den v řadě díky pokračující výsledkové sezóně i zprávám o fúzích a akvizicích. Britský FTSE 100 připsal 1,16 %, francouzský CAC 40 0,81 % a německý DAX 0,34 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o procento díky pokračující výsledkové sezóně. Akcie společností Bayer a Peugeot posilovaly o více než 4 % v reakci na lepší než očekávané hospodářské výsledky. GlaxoSmithKline zpevnila o 3,6 %, když oznámila menší pokles zisku, než se analytici obávali. Barclays po reportování výsledků přidala bezmála 2 %.

Řecká krize v jedné velké kostce

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,19 % na 1 026,55 bodu. Největší objem, přes pět set milionů korun, ve středu vykázala Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 1,26 %. Přes tři sta milionů tradeři zobchodovali s cennými papíry skupiny ČEZ, které odepsaly přes 1,5 %. Třetí největší objem zaznamenala společnost Unipetrol, jejíž akcie naopak posílily o bezmála pět procent. Dařilo se také mediální CME, která v reakci na zveřejněné výsledky za druhé čtvrtletí zpevnila o 5 %. Hospodářské výsledky ve středu odhalila také O2 C.R., jejíž akcie reagovaly ztrátou o 0,2 %. Akcie pojišťovny VIG podražily o 0,16 % poté, co skupina podepsala dohodu o převzetí lotyšské pojišťovny Baltikums, která se specializuje na neživotní pojištění. Převzetí ještě musejí schválit regulační úřady.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

Německo ve čtvrtek zveřejní zprávu o nezaměstnanosti a inflaci, Eurostat přidá finální data o důvěře a Spojené státy vedle zpřesněného údaje o HDP ve druhém čtvrtletí oznámí také jako každý čtvrtek týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejní například Colgate-Palmolive, LinkedIn, Procter & Gamble, Deutsche Lufthansa, Deutsche Bank nebo Siemens. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Provoz aténské akciové burzy se tento týden zřejmě neobnoví

Aténská akciová burza zůstane ve čtvrtek zavřená, provoz zřejmě neobnoví ani v pátek. Důvodem jsou technické potíže v řeckých bankách, oznámila ve středu mluvčí burzy. Akciový trh je v důsledku řecké dluhové krize zavřený už zhruba měsíc.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. ECB: Eurozóna své zakládající ekonomiky nesblížila

Zakládající členové eurozóny se k sobě zatím ekonomicky nepřiblížili, v některých případech se situace dokonce zhoršila. Ve středeční zprávě to uvedla Evropská centrální banka. Je to podle ní "zklamání" a zároveň výsledek, který je v rozporu s předpokladem, že společná evropská měna umožní, aby zaostalejší členské země pomalu dostihly země vyspělejší.

7. GfK: Spotřebitelská důvěra v Německu se ustálila

Spotřebitelská důvěra v Německu se po poklesu v předešlém měsíci ustálila. Spotřebitelé jsou sice optimističtější v otázce příjmů domácností, tato očekávání však převážily obavy, že dohoda mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli bude mít dopad na německou ekonomiku, uvedla ve středeční zprávě výzkumná společnost GfK.

8. Silný dolar je cítit: CME ve druhém kvartálu meziročně v lokálních měnách zvýšila tržby i zisk OIBDA, dolarové dluhy bude refinancovat v eurech

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, zvýšila ve druhém čtvrtletí základní provozní zisk (OIBDA) o 44 % na 46,8 milionu dolarů. Společnosti stouply výnosy z televizní reklamy. Ve většině zemí, kde působí, se jí rovněž podařilo zvýšit podíl na trhu s televizní reklamou.

9. O2 Czech Republic zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o polovinu na 2,33 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic zvýšila v letošním prvním pololetí čistý zisk meziročně o 54 % na 2,33 miliardy korun. Tržby firmě klesly o 0,3 % na 18,4 miliardy korun. Konsolidovaná data zahrnují i výsledky dceřiných společností včetně O2 Slovakia, jsou ale očištěné o hospodaření firmy CETIN, která byla ze struktury O2 k 1. červnu vyčleněna. Za samotné druhé čtvrtletí O2 Czech Republic vykázala čistý zisk 1,26 miliardy korun, zisk EBITDA 2,45 miliardy korun a tržby 9,28 miliardy korun.

10. Zasedání FOMC překvapení nepřineslo, Fed nadále směřuje k letošnímu zvýšení sazeb

Americká centrální banka ve středu v souladu s očekáváním ponechala své úrokové sazby beze změny. Uvedla rovněž, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se dále zlepšují. Podle agentury Reuters si tak ponechala otevřené dveře k zářijovému zvýšení úroků, ačkoli nadále vnímá rizika spojená s příliš nízkou mírou inflace.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak moc vynakládají Spojené státy na armádu?

Výdaje na armádu v USA a v dalších zemích. Graf je někdy kouzelně výmluvný.

Posted by investicniweb.cz on 29. červenec 2015
reklama
reklama