Nejlepší manažeři se začínají poohlížet po levném zlatě. A co vy?

| redakce

Zlato patřilo mezi nejméně oblíbené komodity a alternativní investice správců aktiv poměrně dlouho. To se ale mění. Proč?

Nejistota v Číně, zmatky v Evropě a cena žlutého kovu na několikaletých minimech. To všechno vede k tomu, že i skeptici, kteří mají pod kontrolou největší investiční fondy na světě, začínají projevovat zájem o zlato. Podle průzkumu Bank of America Merrill Lynch většina z nich považuje zlato pod cenou 1 155 USD za unci za podhodnocené. Počet býků sice medvědy převyšuje pouze nepatrně, ale i to je oproti nedávným dobám velká změna. A když bereme v potaz skutečnost, že banka zpovídala 150 manažerů, kteří mají pod správou kolem 400 miliard USD, je ostražitost namístě.

Cena zlata a podíl manažerů, kteří jej považují za nadhodnocené
Cena zlata a podíl manažerů, kteří jej považují za nadhodnocené

Zlato zlevňuje poměrně dlouho a ztrácí zejména v porovnání s ostatními druhy aktiv, jako jsou akcie, oproti nimž je na nejnižších úrovních od pádu Lehman Brothers. Správci fondů jsou vůči zlatu skeptičtí delší dobu. Žlutý kov byl pro ně většinou nadhodnocený i v dobách mezi lety 2003 a 2011, kdy jeho cena stabilně rostla ze 400 USD za unci až k 1 900 USD za unci. Růst ceny zlata byl očekáván pouze v roce 2009, krátce předtím, než cena vystřelila na maxima.

Kontroverzní investice, pokud vůbec investice

Ekonomové považují zlato za fundamentálně bezcenné, protože negeneruje výnos. Warren Buffett považuje za bizarní vykopat žlutý kov někde v africkém dole, jen aby se pak zase zakopal jinam, do nějakého trezoru. Další argumentují tím, že je zlato klasické "letadlo", protože zisky stávajících investorů vyplývají pouze z peněz investovaných novými investory. Zlatá horečka byla podle nich způsobena pouze zavedením nových odvozených cenných papírů, jako jsou ETF, které zjednodušily investorům přístup ke drahým kovům.

Zastánci zlata naopak argumentují tím, že jde o nejstarší měnu, dlouhodobý bezpečný přístav a uchovatele hodnoty. Jeho výhodami jsou také přenositelnost, anonymita a omezené množství. Zejména v současnosti, kdy centrální banky tisknou obrovské množství peněz, mají zlato a další fyzická aktiva (půda, diamanty a další) velký potenciál růstu ceny oproti jiným investicím.

Aktuálně zajímavá volba

Oblíbeným argumentem zastánců zlata je to, že přidání 5-10 % kovu do portfolia může významně snížit jeho celkovou volatilitu. Zlato se totiž zpravidla pohybuje v opačném směru než ostatní aktiva. To platilo posledních 50 let, ale jak dobře víme, minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Zlato totiž přestalo plnit funkci peněz v roce 1973 a tehdejší ohodnocení nemusí být stejné jako dnes.

Zlato v každém případě v posledních letech výrazně zlevnilo, a to nejen v dolarech, ale i v korunách nebo eurech. V dolarovém vyjádření ztratilo od roku 2011 až 40 %. Akcie a dluhopisy naopak dosahují od té doby nových maxim. Možná tedy není od věci prodat něco z toho, co vydělalo, a nakoupit něco, co má za sebou dlouhý medvědí trend. Ale rozhodnutí je pouze na vás.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama