Výhled pro měny a sazby aneb Až se po řeckém referendu začne obchodovat

| Miroslav Plojhar

Reakce trhů na výsledek řeckého referenda ukáže sílu trendů na úrokovém, euro-dolarovém a euro-korunovém trhu. Řecké ANO může spustit trend růstu úrokových sazeb na dlouhém konci, ale mnohem silnějším signálem by byl růst sazeb v případě řeckého NE. Na kurz EUR/USD působí řada protichůdných vlivů. Prolomí-li pár půlroční pásmo 1,05-1,15, existuje dobrá šance na začátek nového trendu. Nepřinese-li řecké NE výraznější oslabení koruny, hodně klesnou naděje, že exportéři budou moci ještě někdy prodat eura za výrazně lepší než současný kurz.

Na pondělní státní svátek v ČR rosničky hlásí krásné počasí a možnost bouřek. Na finančních trzích bude živo určitě, jakmile Řecko oznámí výsledky referenda, pravděpodobně již s otevřením trhů v Austrálii. Prvotní reakce bude ve stylu hop nebo trop - NE bude jobovka pro akcie, euro a úrokové sazby, ANO naopak tyto trhy nakopne vzhůru na vlně uklidnění, že bude od Řecka zase na čas pokoj.

Reakce bude rychlá a vzhledem ke státnímu svátku bez nás. Až se usadí prach, druhotná reakce trhů ukáže, jak silné jsou začínající trendy na trzích, tedy růst úrokových sazeb na vlně oživení ekonomik v Evropě a USA, ale také impulz pro dolar a korunu.

Mezi mlýnskými kameny

Rozhodnutí Řeků není snadné. ANO zabrání chaosu, který by následné dohady s věřiteli, bankrot a pravděpodobný odchod z eura přinesly. Probíhající bankovní prázdniny jsou ochutnávkou toho, jak by to vypadalo. Řekům však zůstane cenová hladina, která neodpovídá výkonnosti ekonomiky, a velký dluh, který i v případě restrukturalizací a odpustků bude těžké valit před sebou.

Po letech patálií i zarytí eurooptimisté řeknou, že Řecko nemělo nikdy do eura vstoupit. Náklady na opuštění eura jsou enormní, ale ani náklady na setrvání v měnové unii rozhodně nejsou malé. Ve spršce prohlášení politiků, průzkumů veřejného mínění a ohlasů našinců vracejících se z dovolené v Řecku se jeví šance na vítězství vládního hnutí SYRIZA (v referendu odpověď NE) vyrovnané se šancemi na prohru (odpověď ANO).

Prubířský kámen pro trhy

To, jak finanční trhy chovají v době před a po důležitých událostech, hodně vypovídá o síle trendů. Trhy jsou dosud kvůli vleklým jednáním o řeckém bankrotu nervózní, ale není to žádná divočina; žádné velké útěky do bezpečných přístavů německých dluhopisů nebo Švýcarska. Dluhopisy ostatních periferních zemí jako Španělsko a Itálie jsou pod tlakem, ale v porovnání s krizí z let 2011 a 2012 to nic není. Zatím se potvrzují uklidňující předpoklady, že je Řecko malá ekonomika a jeho dluh drží z většiny instituce, které jsou schopny ztráty ustát, aniž by ohrozily zbytek finančního systému. Je také možné, že většina trhu čeká, že se Řekové s věřiteli nakonec dohodnou, i když to bude po referendu s jinou vládou.

Pokud se Řekové vyjádří pro přijetí návrhů věřitelů, země se postupně ztratí z radaru finančních trhů. Naplno se naopak rozjedou hlavní makroekonomické otázky velkých ekonomik (jak silné je oživení v Evropě a USA, bude Fed zvyšovat úrokové sazby letos na podzim). Konec řecké krize může spustit trend rostoucích úrokových sazeb na dlouhém konci křivky.

Zmizí-li řecké riziko, zmizí jeden z důvodů (ne hlavní), proč Fed otálí se zvyšováním sazeb. Z reakce EUR/USD bude patrné, hraje-li větší roli ožívající evropská ekonomika, nebo výhled sazeb Fedu. Nejsledovanější měnový pár od ledna osciluje mezi 1,05 a 1,15. Vydá-li se jedním směrem, trend bude mít dobrou šanci vydržet. Případná pozitivní reakce koruny nemá mnoho prostoru v realizaci. Je možné, že se v den svátku dočkáme testu 27, ale těžko to vydrží déle.

Zahlasují-li Řekové NE, dohady s věřiteli a záběry z Řecka nás budou provázet ještě dlouho. Neznamená to Grexit na 100 %, ale pravděpodobnost bude jen o trochu menší. Po prvotní negativní reakci trhů se začne lámat chleba, platí-li předpoklady, že je Řecko malá ekonomika, jeho věřitelé jsou schopni bankrot rozdýchat, a ostatní periferní země nechytí řecké móresy. Na podporu třetího předpokladu hovoří, že záběry Řeků stojících bezradně před bankomaty jsou silnou výstrahou pro voliče populistických stran ve Španělsku nebo Itálii.

Nedojde-li k výprodeji periferních dluhopisů a obnoví-li sazby na dlouhém konci růst, bude to mít výraznější implikace do budoucna než růst sazeb v případě řeckého ANO. Růst na špatných zprávách je velmi silný technický signál, který říká: "Už jsme těch špatných zpráv slyšeli dost, plně jsme je započetli, a už nás vlastně nezajímají."

Dojdou-li trhy k přesvědčení, že Řecko už je vlastně nezajímá, může i Grexit nakopnout trend rostoucích sazeb na dlouhém konci křivky. Z reakce EUR/USD po prvotním poklesu bude vidno, hodnotí-li trh euro po Grexitu jako fundamentálně silnější měnu v porovnání se silou americké ekonomiky a Fedem, který může inklinovat k pozdějšímu zvyšování sazeb.

Rozuzlení téměř půlroční konsolidace dává i v případě řeckého NE dobré šance, že to bude začátek většího trendu. Na jobovku z Řecka čeká hodně lidí na trhu jako na příležitost prodat EUR/CZK. Nedodá-li řecké NE koruně impulz k výraznějšímu oslabení, pak dosti pohasnou naděje, že exportéři ještě dostanou šanci prodávat za výrazně lepší než současný kurz.

reklama
reklama