Býčí hlas: 5 argumentů pro americké akcie

| redakce

Nacházíme se přesně v polovině roku 2015 a americké akcie zatím investory svým výkonem příliš neohromily, když se poslední týden perou o alespoň pár procent zisku od začátku roku. Stratég z Fundstrat Global Advisors Tom Lee ale věří, že se blýská na lepší časy.

Ve své zprávě pro klienty z 26. června připisuje slabé akciové zisky částečně nízkým cenám energií a silnému dolaru a poukazuje na pět měnících se okolností, díky nimž věří, že jsou akcie předurčeny k daleko větším ziskům v druhé polovině roku, než jaké předvedly dosud.

1. Oživení na komoditním trhu

Lee odhaduje, že EPS (zisky na akcii) firem z energetického sektoru v uplynulém kvartálu meziročně poklesly o 62 %. Brzda energetického sektoru ale již podle něj přestává působit, což by mělo z velké části umožnit odvětví i celému indexu S&P 500 přeřadit do konce roku na vyšší obrátky. V roce 2016 by měla energetika zisky indexu dokonce táhnout.

Meziroční růst EPS v americkém energetickém sektoru

2. Američtí spotřebitelé více utrácejí

"Květnové výdaje na osobní spotřebu vzrostly o 0,9 % (anualizovaně o 11 %), což je nejvyšší míra růstu od roku 2009," píše Lee. "Jak jsme již zmínili dříve, vnímáme levnou ropu jako pozitivní zprávu pro americký HDP a zisky firem z indexu S&P 500 vzhledem k tomu, že jsou Spojené státy dovozcem ropy."

Lee tvrdí, že po prvním propadu cen ropy na podzim 2014 spotřebitelé vyčkávali, než utratili peníze, které ušetřili za levnější benzín. Květnové výdaje na osobní spotřebu ale potvrzují, že nakonec Američané uspořené peníze využívají, kde mohou, a poskytují tak silný stimul růstu HDP.

3. Dolar se stabilizuje

Člověk by řekl, že silný dolar může být pro americké investory výhodou. Podle Leeho tomu tak ale není. Pozitivní zprávou pro akcie může být naopak oslabení dolaru. "Navzdory důkazům toho, že je silný dolar historicky příznivý pro akcie, byli investoři tentokrát svědky posilování dolaru v kontextu nejistoty ohledně světového růstu a politiky centrální banky. Tedy jako argumentu pro redukci rizika v portfoliích," píše Lee. "Nemáme konkrétní očekávanou hladinu, kde se má dolar obchodovat (dle dolarového indexu), ale je důležité, že se dolarové riziko snižuje."

4. S&P 500 dohání německý DAX

Index DAX sdružuje 30 největších německých společností (Siemens, BMW, Deutsche Bank a další). Od začátku roku do 26. června předstihl S&P 500 o 15 procentních bodů, což je jeho třetí největší triumf od roku 1959. Podle Leeho jsou americké akcie připraveny tento náskok dohonit.

S&P 500 vs. DAX

"Historie ukazuje, že po takovémto zaostávání má americký benchmark tendenci odstartovat ve zbytku roku 'doháněcí' rally. Průměrný zisk byl 12 % a kromě dvou recesí měl tento vzorec 100% úspěšnost. Důležitým faktorem byla ropa, která má zprostředkovaně 8% váhu v americkém indexu a nulovou v německém. Pokud ropné odvětví zažije rally (což již pozorujeme), pomůže to americkým trhům," vysvětluje Lee.

5. Pesimističtí američtí investoři? Jasný signál k nákupu

Býků mezi americkými individuálními investory v posledních dvou měsících výrazně ubylo. "Historicky poskytuje průzkum asociace individuálních investorů velice spolehlivý kontrariánský signál," píše Lee. "Například od roku 1987, kdykoli ukazatel nálady klesl na minimum, akcie následně zažily šestiměsíční rally ve 100 % případů s průměrným ziskem 7 %."

Zdroj: Fundstrat Global Advisors

reklama
reklama