Dovolená v krachujícím Řecku: Jak se na ni připravit a na co si dát pozor na místě?

| redakce

Řecké pláže patří mezi českými turisty nejoblíbenější. Ani dluhová krize Čechy od cest do Řecka neodradila, a tak jistě není od věci připomenout, na co by si lidé plánující dovolenou na řeckých plážích měli dát pozor před cestou i přímo na místě.

1. Hotovost je základ

Jednotlivé státy své občany důrazně varují, aby do Řecka jeli hlavně s dostatečným množstvím hotovosti v eurech. Řecko sice slibuje, že se omezení výběrů hotovosti z bankomatů nevztahuje na zahraniční platební karty, mnohé bankomaty po celém Řecku v sobě však po nájezdu vyděšených Řeků už vůbec žádnou hotovost nemají.

2. Pozor na protesty

Nejnapjatější atmosféra panuje v Aténách, které jsou finančním, politickým i kulturním centrem Řecka. Nikdo ale nedokáže zaručit, že se protesty za přijetí návrhů věřitelů, nebo naopak proti nim, nerozšíří i do dalších měst, včetně pobřežních letovisek. Turisté by se proto měli vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací lidí, kde potenciálně hrozí střety s bezpečnostními složkami.

3. Pojištění zrušení cesty

Pokud se do Řecka teprve chystáte, neváhejte a vyřiďte si pojištění zrušení cesty. Situace v řeckých letoviscích je sice zatím klidná, pokud by ale vláda rozhodla, že před znovuotevřením bank sáhne na úspory Řeků, kteří své peníze ještě nestihli z účtů vybrat, mohla by se bezpečnost v zemi prudce zhoršit. V takovém případě by vám pojišťovna při zrušení dovolené vrátila peníze.

4. Zaplaťte vše předem

Určitě nelze doporučit do Řecka letět jen s batohem na zádech s tím, že si ubytování a další služby zaplatíte až na místě. Na Řeky odstřižené od peněz eurové bankovky působí jako magické zaklínadlo, a reálně tedy hrozí, že se zejména hoteliéři budou snažit na turistech bez zajištěného ubytování alespoň trochu "zahojit" nadsazením cen.

5. Kontakty na ambasádu

I když si myslíte, že je cesta do Řecka bezpečná a krize se týká jen Řeků, nikoli turistů, připravte se i na možnost, že v zemi přestane fungovat doprava nebo základní služby. To nejmenší, co pro svoji bezpečnost můžete udělat, je zjistit si adresu a telefonní číslo ambasády, která by vám v případě nouze poskytla pomoc.

Zdroj: Oyster.com

reklama
reklama