Co musíte ráno vědět (31. července)

| redakce

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na trzích v Evropě i zámoří, jaký výkon podala americká a španělská ekonomika ve druhém kvartále letošního roku a jak katastrofální by pro Američany mohla být vláda Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek po úvodních ztrátách dostaly do plusu, ale uzavřely kolem nuly

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily čtvrteční obchodování poklesem, který se ale postupně zmírňoval a ve druhé polovině seance se hlavní indexy dostaly do mírného plusu. Trh v úvodu nejvíce reagoval na horší výsledky hospodaření některých velkých firem, zejména Facebooku a Procter & Gamble. Vliv ale měla i zpráva, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů rostla pomaleji, než se čekalo. Výraznějšího zisku nakonec dosáhl pouze technologický Nasdaq, další dva hlavní indexy skončily prakticky na nule.

Americká rally hnije zevnitř. Index S&P 500 prolomil trendovou linii, která platila od března 2009, a signálů možné korekce přibývá

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek pokračovaly v růstu

Evropské akcie ve čtvrtek rozšiřovaly zisky díky pokračující výsledkové sezóně. Růst zisků evropských bank přispěl k tomu, že poprvé od finanční krize rostou zisky evropských firem rychleji než v Americe. Britský FTSE 100 připsal 0,57 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,4 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil rovněž o půl procenta. Banky v letošním roce nejvíce přispěly k růstu zisků evropských firem. Růst zisků v Evropě tak poprvé od finanční krize předčil Spojené státy. Vyplývá to z dat od UBS. Analytici predikují, že zisky evropských firem v indexu STOXX Europe 600 letos vzrostou o 6,7 %, k čemuž nejvíce přispěje 18% nárůst zisků bank, zatímco americké společnosti by měly navýšit zisky jen o procento.

Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, objem obchodování byl utlumený

Index PX ve čtvrtek připsal 0,4 % na 1 030,69 bodu. Objem obchodování nepřesáhl půl miliardy korun, největší část z něj představovaly akcie Komerční banky, které oslabily o 0,64 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, naopak zakončila mírně nad nulou. Dařilo se také akciím skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,33 %, a přes tři procenta připsaly O2 C.R. a mediální CME, které ve středu reportovaly hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Větší objem zaznamenala také pojišťovna VIG, jejíž cenné papíry podražily o 1,5 %, naproti tomu akcie Unipetrolu po předchozí nákupní horečce nebyly ve čtvrtek ve středu zájmu investorů a při malém objemu odepsaly procento.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní údaje o nezaměstnanosti a inflaci, Německo během dopoledne přidá maloobchodní tržby a Eurostat míru nezaměstnanosti v eurozóně i celé Evropské unii. Spojené státy pak odpoledne zveřejní index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a index spotřebitelské důvěry podle dat Michiganské univerzity. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti ExxonMobil, Berkshire Hathaway, Chevron, BNP Paribas nebo Airbus. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Dohoda nebyla vysněný kompromis, ale nebyla jiná možnost

Řecký premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek před členy vládní strany SYRIZA opět obhajoval chystanou dohodu o třetím záchranném balíčku, kterou v polovině července předběžně dojednal s představiteli eurozóny. Jak uvedl, není to kompromis, který si strana vysnila, nebyla ale jiná možnost. Jestliže si někdo myslí, že jiná vláda by vyjednala lepší dohodu, měl by vystoupit a říci, za jakých podmínek a jakým způsobem, vyzval spolustraníky Tsipras.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Americká ekonomika podle předběžných dat ve druhém čtvrtletí expandovala tempem 2,3 %

Americká ekonomika podle předběžných dat zrychlila ve druhém čtvrtletí růst na 2,3 % anualizovaně po předchozích 0,6 %. Analytici očekávali ještě lepší výsledek 2,5 %. Největší světové ekonomice pomohlo oživení spotřebitelských výdajů, které kompenzovaly nepříznivý vliv slabších firemních výdajů. Údaj za první kvartál byl již poněkolikáté revidován, tentokrát na +0,6 % z -0,2 %.

7. Harmonizovaná inflace v Německu zůstala na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v červenci ustálilo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zůstala míra inflace na 0,1 %, vyplývá z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Pro největší evropskou ekonomiku to je nejslabší tempo růstu spotřebitelských cen od února.

Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci zůstala na 6,4 %, počet lidí bez práce však nečekaně vzrostl

8. Ekonomická nálada v eurozóně se v červenci vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky, spotřebitelská důvěra naopak mírně klesla

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v červenci mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry v souladu s předběžnými daty klesl na -7,1 bodu z -5,6 bodu v červnu. Důvěra v průmyslu se i ve službách se naopak zlepšila. Index důvěry v průmyslu vzrostl na -3 body z -3,4 bodu v červnu, čekala se přitom stagnace, a index důvěry ve službách se zvýšil na 9 bodů ze 7,9 bodu (odhad: 8 bodů). Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně vyskočil na 0,39 bodu z 0,14 bodu v červnu, trh očekával jen mírný nárůst na 0,19 bodu. Ukazatel ekonomického sentimentu vzrostl na 104 bodů, je tedy nejvýše za poslední čtyři roky. V červnu byl index na 103,5 bodu a očekával se pokles na 103,2 bodu. Nálada se zlepšila v Německu, Francii, Nizozemsku a Španělsku, zatímco v Itálii mírně klesla. V Řecku se index důvěry snížil o 9,4 bodu a již osmý měsíc za sebou byl pod 100 body.

9. Španělská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí nejrychleji za osm let

Španělská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejrychleji za více než osm let. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil proti předchozím třem měsícům o procento, a mírně tak zrychlil růst z 0,9 % v předchozích třech měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad.

10. Shell kvůli nízkým cenám ropy propustí 6 500 zaměstnanců

Britsko-nizozemská ropná firma Royal Dutch Shell zruší letos 6 500 pracovních míst, tedy zhruba 6,5 % celkové pracovní síly. Propouštění je součástí plánu snížení nákladů kvůli nízkým cenám ropy. Levná ropa způsobila ve druhém čtvrtletí pokles zisku firmy o 25 % na 3,9 miliardy USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Tvůrci seriálu Simpsonovi věděli už před patnácti lety, že by Donald Trump byl tragickým prezidentem

V jedné z epizod jedenácté série seriálu Simpsonovi se Bart vydá do budoucnosti, v níž je jeho sestra "první heterosexuální prezidentkou Spojených států". Ba co víc, do Bílého domu nastupuje po Donaldu Trumpovi, který podle všeho svou politikou přivedl zemi k absolutnímu bankrotu. Před patnácti lety se jednalo o nevinný vtípek tvůrců seriálu, dnes Donald Trump skutečně kandiduje na post amerického prezidenta. Že by nesledoval Simpsonovy?

reklama
reklama