Morgan Stanley: Zlato je mrtvá investice, ruce od něj pryč

| redakce

Investoři na komoditních trzích prožívají složité období. Nebo naopak? Cena zlata se pohybuje kolem několikaletých minim, což na jedné straně bolí jeho majitele, na druhé ale povzbuzuje obchodníky s prstem na klávese "buy". Analytik Tom Price z Morgan Stanley má ale jasno. Dny zlata jsou sečtené, varuje.

Světová rada pro zlato (WGC) v květnu vydala pravidelný kvartální report, v němž uvedla, že globální poptávka po kovu meziročně klesla o procento na 1 079,3 milionu tun. Za hlavní důvody WGC označila akciovou rally v Číně a zpomalení ekonomického růstu ve světě.

Konzultační společnost GFMS zase v červenci uvedla, že poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 12 %, a je tak nejnižší od roku 2009. Celková fyzická poptávka po zlatě se podle GFMS snížila o 14,2 % na 858 tun.

Analytik Tom Price z americké investiční banky Morgan Stanley pak před několika dny přišel s varováním, že jsou dny žlutého kovu sečteny. Důvěru ve zlato podle něj nabourává mimo jiné také "přiznání" Číny, že drží mnohem méně zlata, než si dosud všichni mysleli. Čínská centrální banka před dvěma týdny poprvé od roku 2009 zpřesnila, kolik zlata ve svých sejfech má. Uvedla, že nyní disponuje 1 658 tunami kovu, což bylo pro velkou část investorů velkým zklamáním, jelikož se čekalo, že budou rezervy vyšší.

Někteří investoři tvrdí, že banka pouze zatajuje skutečné objemy svých zlatých rezerv, jiní ale říkají, že má možná kovu ve skutečnosti v trezorech ještě méně než proklamovaných 1 658 tun.

Objemy zlata drženého jednotlivými státy
Objemy zlata drženého jednotlivými státy

Navíc došlo minulý týden v pondělí k jednorázovému prodeji velkého objemu zlata na šanghajském trhu. Majitele změnilo během chvíle zhruba pět tun kovu, přičemž průměrný denní zobchodovaný objem dosahuje přibližně 25 tun. Spekulace se samozřejmě v této souvislosti nevyhýbají ani samotné čínské centrální bance, která může být podle některých milovníků konspiračních teorií klíčem k hádance, kdo tak velký objem zlata na trh poslal.

Flash crash ceny zlata 20. července 2015
Flash crash ceny zlata 20. července 2015

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama