Co musíte ráno vědět (6. července)

| redakce

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jak dopadlo řecké referendum a jak podle serveru Vox euro způsobilo řeckou krizi? To všechno se hodí na úvod týdne vědět.

1. Evropské akcie v pátek zlevnily, trhy čekaly na řecké referendum

Evropské akcie v pátek ztrácely druhý den v řadě. Investoři vyčkávali před referendem v Řecku o návrzích mezinárodních věřitelů. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,67 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,57 % a německý DAX oslabil o 0,37 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,53 %. Dolů trhy táhly zejména akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z odvětví veřejných služeb a telekomunikační tituly. Před výraznějšími ztrátami je naopak bránily akcie z realitního odvětví nebo cenné papíry chemiček. Index DJ EURO STOXX 50 během pátečního obchodování oslabil o 0,6 % a uzavřel na 3 441,76 bodu. Analytik Peter Oppenheimer z banky Goldman Sachs předpověděl, že v případě odmítnutí podmínek věřitelů v referendu by index mohl sestoupit až na 3 150 bodů. Za celý týden FTSE 100 odepsal 2,5 %, CAC 40 4,96 % a DAX 3,78 %. Francouzská burza zažila spolu s trhy v Itálii a Španělsku vůbec nejhorší týden od ledna. Italský FTSE MIB a španělský IBEX 35 v uplynulém týdnu odepsaly shodně 5,3 %. STOXX Europe 600 za pět obchodních dní odevzdal 3,38 % a DJ EURO STOXX 50 přišel o 4,96 %.

2. Pražská burza před prodlouženým víkendem odepsala přes půl procenta, za týden přišla o více než procento

Index PX v pátek klesl o 0,63 % na 982,14 bodu a za celý týden odepsal 1,3 %. V pondělí zůstane pražská burza kvůli státnímu svátku zavřená, a znovu se tak s českými akciemi začne obchodovat až v úterý. V procentuálním vyjádření v pátek nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CME, které odepsaly bezmála tři procenta na 50,50 Kč. Nedařilo se ani cenným papírům rakouské pojišťovny VIG, jejichž cena v pátek klesla o 1,62 % na 842,10 korun. Přes procento odepsaly ještě akcie rakouské bankovní skupiny Erste Gruoup Bank (-1,47 % na 701,60 Kč) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,39 % na 813,40 Kč). Necelých šest desetin procenta naopak připsaly akcie energetické skupiny ČEZ, které týden zakončily na 561,30 Kč, a mírně zdražily i akcie Fortuny. V procentuálním vyjádření nejvíce zpevnily akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena poskočila o 4,35 % na 0,24 koruny. Akcie správce telekomunikační infrastruktury CETIN a skupiny Pivovary Lobkowicz uzavřely páteční obchodní seanci beze změny. Objem obchodů byl slabý, nepřesáhl ani 270 milionů korun. Nejvíce obchodů podle objemu proběhlo tradičně s akciemi ČEZ. Druhou nejobchodovanější emisí byly akcie Komerční banky a třetím nejoblíbenějším titulem byla z pohledu objemu obchodů rakouská Erste Group Bank.

3. Očekávané události

V pondělí bude dění na trzích podle všeho dominovat Řecko a reakce politiků i investorů na jeho výsledky. Vedle toho budou pravděpodobně makrodata vnímána jako podružná, několik jinak zajímavých údajů ale vyjde, například podnikové objednávky v Německu nebo průmyslová výroba ve Španělsku, za celou eurozónu pak index investorské důvěry Sentex. Z USA dorazí index podmínek na pracovním trhu (kvůli Fedu velice důležitý) a index nákupních manažerů ISM z oblasti služeb. Stručný výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Řekové se v referendu vyslovily proti starým návrhům věřitelů

Podle prvních předběžných výsledků se proti návrhům zahraničních věřitelů vyslovilo okolo 60 % řeckých voličů. Účast v referendu nebyla příliš vysoká, pohybovala se okolo 56 %. Komentáře politiků před i po referendu zahrnovaly takřka všechny možné varianty dalšího vývoje - od vystoupení Řecka z eurozóny, nutnosti zavádění paralelní měny, přes vyvracení této nutnosti a potřeby začít rychle vyjednávat po uklidňování situace. Vyplatí se sledovat další vývoj, bude to možná celkem legrace, euro po zveřejnění prvních odhadů ztrácelo 2 % vůči japonskému jenu a procento vůči dolaru.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Řecko je v krizi, protože jsou Řekové banda lenochů?!

5. Británie namísto řeckého referenda sledovala v neděli důležitější událost - křest princezny Charlotte

Neděle byla důležitým dnem i ve Spojeném království, jenže ne kvůli Řecku, ale proto, že korunní pár William a Kate křtil dceru Charlotte. Malá princezna byla pokřtěna ve stejném oblečku, který měl na sobě její bratr George. Šatičky jsou přesnou replikou oděvu, který byl vyroben v roce 1841 pro nejstarší dceru královny Viktorie.

6. Čína se rozhodla pozastavit vydávání nových akcií

Čína se rozhodla pozastavit vydávání nových akcií a založit fond pro stabilizaci akciového trhu. Reaguje tak na rozsáhlý výprodej akcií v posledních třech týdnech. Informuje o tom list The Wall Street Journal.

7. Vstup Ferrari na burzu má firmu ohodnotit nejméně na 10 miliard eur

Vstup Ferrari na burzu by mohl ohodnotit výrobce luxusních sportovních aut na nejméně deset miliard eur. Řekl to agentuře Reuters generální ředitel Fiat Chrysler Automobiles, které Ferrari patří, Sergio Marchionne.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak euro způsobilo řeckou krizi

Řecko: Kdo za to může? Aténští podvodníci, euronaivky i praotcové demokracie Řecko: Kdo za to může? Aténští podvodníci, euronaivky i praotcové demokracie Řekové jednají s věřiteli a nervy investorů to odnášejí. Nejistota, co se stane do konce ...
reklama
reklama