Miliony Řeků z kapitálových kontrol nešílejí. Nemají důvod

| redakce

Kapitálové kontroly, které zahrnují například i limity na denní výběry z bankomatů, sice byly před několika dny jednou z hlavních zpráv ve světových médiích, v Řecku ale velkou paniku nevyvolaly. I fronty u bankomatů se zkracují. Co se děje?

Jedním z důvodů je fakt, že jsou v Řecku kapitálové kontroly v určitém smyslu již několik let realitou. Lidé, zdá se, méně podléhají panice, protože již pět let žijí v krizi. "Hodně peněz, které byly vybrány z bank v letech 2010 až 2012, skončilo mimo zemi," říká aktivista z levicové koalice SYRIZA Michalis Panagiotakis. "Také společnosti realokovaly své finanční toky. Tyto peníze se už nikdy nevrátí."

Je pravda, že objem depozit v řeckých bankách je v současnosti hodně nízký, dokonce méně než poloviční oproti roku 2009, kdy vrcholil řecký boom po vstupu do eurozóny. Mnoho peněz zmizelo z řeckých bank v průběhu "první" krize, tedy v letech 2010 až 2012. Poté, co se Evropa rozhodla zemi zachraňovat a šéf ECB Draghi dal najevo, že udělá vše pro záchranu země a její setrvání v eurozóně, se odliv prostředků zastavil. Ale od roku 2014 peníze z účtů v bankách opět mizí. Většina lidí už z bank vybrala všechny peníze, které chtěla, takže zavření bank je nijak nerozhodí. Mnozí drží svou hotovost doslova pod matrací.

Růst hotovosti a pokles vkladů v řeckých bankách
Růst hotovosti a pokles vkladů v řeckých bankách

Příliš mnoho lidí v zemi je zkrátka příliš chudých na to, aby pro ně bylo uzavření bank něčím horším než určitou nepříjemností. Ani denní limit pro výběr hotovosti pro mnohé není problém. "Limit pro výběr hotovosti 60 eur denně? Většina lidí tolik peněz ani nemá k dispozici," připomíná Panagiotakis. "Mnoho lidí už zrušilo účet v bance nebo zkrátka vybralo peníze v průběhu krize."

Fronty před bankami se viditelně zmenšují, někde prakticky zmizely. Jinde je počet místních obyvatel před bankou stejný jako počet zahraničních novinářů. Zlehčování situace samozřejmě není úplně na místě, protože je jasné, že mnoha lidem současná situace nadělala řadu problémů. Každodenní rutiny důchodců, na které jsou zvyklí, byly výrazně narušeny. Lidé, kteří potřebovali větší obnos peněz, měli také problém.

Celkově je však situace až nečekaně klidná, navzdory několika demonstracím před referendem. Restaurace a obchody, alespoň v Aténách, nemají problém se zákazníky a vyslovený nedostatek základních věcí není vidět.

Mírné napětí bylo a je patrné, když lidé mluví o referendu samotném. Zastánci i odpůrci dohody s EU spřádají o druhé straně řadu konspiračních teorií. Proevropští voliči podezírají vládu, že chce odchod z eurozóny. Druhý tábor si zase stěžuje na řecké bankéře, média a ostatní evropské země. V Řecku určitě nepanuje důvěra, ale mnoho lidí je příliš vyčerpaných nebo chudých na to, aby je současná situace výrazněji ovlivňovala.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama