Akcie čeká kolaps. Čtěte!

| Andrej Rády

Asi takhle vypadají titulky některých, a někdy dokonce mnoha médií, když se stane něco nečekaného, nebezpečného, něco, co by mělo nebo mohlo mít významný vliv na výkonnost akcií. "Ne" návrhům věřitelů v řeckém referendu možná mělo být takovou událostí. Uvidíme.

Jak ukazuje pohled na pohyby cen amerických akcií za posledních více než 70 let, dokonce ani válečné události, atentáty, turbulence na trhu s ropou a další věci neměly často na akciový trh vyloženě dlouhodobý vliv. Očekávané propady se po prvotní reakci investorů většinou vlastně vůbec nekonaly.

Výjimkami byly pád Lehman Brothers, útok na Pearl Harbor, propad na Wall Street na podzim 1987 nebo rezignace amerického prezidenta Nixona. I tak trhu trvalo maximálně necelých 300 obchodních dnů, než ztráty napravil.

Jak navíc upozorňuje S&P Capital IQ, mnohé z níže uvedených událostí přišly v období trvajícího medvědího trhu, a nebyly proto přímými spouštěči poklesů.

Současná "řecká krize" již dokázala z rekordních hodnot indexů v Evropě i USA ukrojit pár procent - v Americe je reakce celkem logicky vlažnější, v Evropě některé indexy po rychlých růstech ve světle kvantitativního uvolňování vstoupily (i) kvůli Řecku do fáze korekce (pokles o alespoň 10 %).

Jednání Řecka s věřiteli po referendu pokračují, nemusí být tedy všem poklesovým dnům konec. Ani největší pesimisté ale zatím nepovažují Řecko a jeho dluhy za další "velký moment" historie tržních propadů. Novináři se svými titulky ale bývají rychlejší a dramatičtější.

Reakce trhu na události, které předznamenaly, nebo pouze měly předznamenat krizi
Reakce trhu na události, které předznamenaly, nebo pouze měly předznamenat krizi

Zdroj: HORAN Capital Advisors

reklama
reklama