Řecké "ne" bylo rezolutní, je ale čas začít řešit i další věci

| Jan Čermák

Řecké trápení se blíží ke konci a s ním i neklidný spánek všech investorů na finančních trzích, kteří musejí informace o této malé zemi s velkým dluhem polykat.

Po nedělním řeckém "ne" věřitelům prý učinily Atény vstřícný krok a odstavily nepoddajného ministra financí Varufakise. Nahradil jej na Oxfordu vystudovaný neomarxista Tsakalotos. Řecké banky zůstávají zavřené, přičemž ECB sice nepohnula se stropem pro likviditu jim poskytovanou, avšak přitvrdila podmínky, za něž ji lze získat.

Na politické scéně v eurozóně sledujeme francouzskou ofenzivu ve prospěch Řecka, která má však jen malé pochopení severských zemí. Nicméně věřitelé i tak učinili vstřícné gesto a v úterý se euroskupina opět sejde s řeckou reprezentací, aby si vyslechla další "průlomový" návrh. Ten však podle řeckých novin nabízí ještě menší ústupky (úspory).

Celkově situace kolem Řecka připomíná agonii před argentinským bankrotem na přelomu let 2001 a 2002. Tehdy "dolarizovanou" argentinskou ekonomiku nakonec "vypnul" MMF, v případě Řecka bude muset černého Petra vyložit na stůl ECB. Úplně postačí, když řecké banky zůstanou zavřené ještě nějaký ten týden, a Řekové nakonec sami zavedou paralelní měnu tím, že stát začne místo starobních penzí vydávat dlužní úpisy. Tak vznikne nová řecká měna a Řecko se odloupne z eurozóny.

Pak bude konečně čas se věnovat jiným věcem. Třeba tomu, že čínské akcie jdou navzdory záchranným akcím komunistické strany a vlády stále do kytek (poznámka redakce: zakládají se fondy na stabilizaci trhu a podobné věci; že se nestabilizovalo, když akcie posilovaly o 10 % každý týden, že?), nebo třeba tomu, zda ČNB bude muset opět intervenovat proti sílící koruně, a tedy opět zaplavit trh korunami, které nebude kam uložit.

reklama
reklama