Jak se připravit na propad trhu? Hlavně psychicky!

| Aleš Prandstetter

Déle než šest let se vývoj na amerických akciových trzích nese ve znamení býka, evropské akcie pak za poslední půlrok významně posílily. Ameriku ale čeká zvyšování úrokových sazeb, Evropou zase otřásá hrozící bankrot Řecka. Rostoucí napětí na Blízkém východě, krize na Ukrajině, klesající ceny nemovitostí v Číně a další nepříliš optimistické zprávy se valí na investory. Nervozita roste, začíná se mluvit o korekci. Pokud nastane, hodně lidí přijde o peníze. Mnoho z nich zbytečně.

V dobách poklesu trhu nebo krize dělají investoři nejvíce chybných rozhodnutí. Neřídí se totiž racionálním úsudkem, ale nechávají se ovládnout emocemi. Pro investory je při poklesu trhů nejtěžší nedělat nic. Pokud ale máte zdravé a dobře sestavené portfolio, bývá v takových chvílích nejlepší do něj výrazně nezasahovat. Obecně řečeno, neměli bychom se řídit aktuálními pohyby na trzích, ale držet se své dlouhodobé investiční strategie.

Každý investor by si měl uvědomit, že krátkodobé propady na trzích jsou přirozené. Podle průzkumu Goldman Sachs se pětiprocentní pokles vyskytne zhruba třikrát za rok, jednou za rok klesnou trhy o deset procent. Výkyvy na trzích se mohou jevit z novinových titulků a televizních zpráv katastroficky. Pravda je ale taková, že tyto události mají na portfolio investora v dlouhodobém horizontu velice malý dopad.

Korekcí není potřeba se zvlášť obávat. Naopak, je to příležitost, kterou ovšem spousta investorů přes všechny ty negativní zprávy nevidí. Intuice nám říká, že pokles je špatný, a měli bychom se proto trhům vyhnout. Když se ale na situaci podíváme racionálně, kdy jindy bychom měli nakupovat, než když jdou ceny dolů?

Pokud víte, že byste na takový krok neměli nervy, možná byste měli zvážit pravidelné investování. Jelikož investujete stejnou částku každý měsíc, nepřemýšlíte tolik o tom, v jaké fázi se aktuálně trhy nacházejí. Automaticky nakupujete více, když jdou ceny dolů, a méně, když stoupají.

Příprava na možnou korekci by tedy měla probíhat zejména na myšlenkové úrovni. Samozřejmě je možné podniknout i několik praktických kroků. Můžete například opět nastavit podíly jednotlivých skupin aktiv ve svém portfoliu tak, aby vyhovovaly vašemu investičnímu profilu, tedy míře rizika, která je pro vás komfortní. Je také dobré podívat se na výkonnost vašich fondů. Pokud investujete do akciového fondu, který navzdory rostoucím trhům a mizivé inflaci reálně nevydělává, je zřejmě načase se ho zbavit.

Nepodléhejte však iluzi, že uhodnete, kdy korekce přijde. Do vývoje na finančních trzích vstupuje příliš mnoho proměnných a některé události nedokáží předpovědět ani profesionální investoři. Pamatujte ale, že korekce mohou být pro trh, a tedy i vaše portfolio, zdravé a prospěšné.

reklama
reklama