Jurský svět a tři lekce pro investory

| redakce

Jurský svět, čtvrtý díl slavné série o vzkříšení pravěkých ještěrů, v kinech trhá rekordy tržeb z prodaných vstupenek. Kromě dokonalých triků, které diváky zarazí hluboko do křesel v kinosálech, snímek ale nabízí ještě něco jiného. Investoři v něm najdou bezpočet scén a námětů, které připomínají principy a zákonitosti, s nimiž se denně setkávají na finančních trzích.

Historie se opakuje, na nečekané se nelze připravit

Děj Jurského světa se odehrává zhruba dvaadvacet let po nevydařeném pokusu excentrického milionáře Johna Hammonda oživit na odlehlém ostrově pomocí dinosauří DNA ještěry, kteří vyhynuli před asi 65 miliony let. Na první pohled je tentokrát vše jinak - park, do něhož proudí miliony návštěvníků, je prošpikován technologiemi, dinosauři jsou ve výbězích nepřetržitě sledováni termokamerami a pohyb návštěvníků je monitorován nekonečným množstvím viditelných i skrytých bezpečnostních zařízení.

Podobným dojmem se na investory snaží působit centrální banky. Po splasknutí internetové bubliny v roce 2000 a finanční krizi z roku 2008 se centrální banky tváří, že mají vše pod kontrolou a přesně vědí, co se v následujících dnech, týdnech a měsících stane. Je sice pravda, že nebýt Fedu a jeho kvantitativního uvolňování, byla by na tom pravděpodobně nejen americká ekonomika ještě dnes hodně špatně, jak ale Jurský svět ukazuje, stačí jedna nečekaná událost, aby všechny vypracované a nacvičené modely byly k ničemu.

Více sex-appealu něco stojí

Zhruba dvě dekády poté, co se zemského povrchu po více než šesti desítkách milionů let znovu dotkla noha obávaného Tyranosaura Rexe, se management parku snaží vymyslet, jak do něj přilákat další návštěvníky. Dinosauři jsou sice úchvatní, lidé si na ně ale již tak nějak zvykli, a tak je potřeba přijít s novou senzací. V laboratořích Jurského světa je proto stvořen děsivý kříženec "s více zuby", který se má stát novým hlavním lákadlem parku. To, že hra na boha nedopadne dobře, není potřeba zdůrazňovat.

Inovace jsou motorem byznysu. Firmy po celém světě se předhánějí, kdo zákazníkům nabídne atraktivnější produkty a lepší služby, a těmto snahám vše podřizují. Dobře patrné je to například na trhu s investičními fondy. Časy, kdy se nabídka omezovala jen na několik podílových fondů, jsou pryč. Investoři si mohou vybrat z nepřeberného množství ETF, hedgeových fondů, fondů rizikového kapitálu (venture) a mnoha dalších alternativ. Problémem je to, že čím atraktivnější investiční nástroj je, tím větším rizikům investory vystavuje.

Popírání rizik jen přilévá oleje do ohně

Když manažerka Jurského světa zjistí, že dinosaurus vytvořený v laboratoři zkřížením Tyranosaura Rexe s dalšími druhy ještěrů a zvířat utekl z výběhu, rozhodne se park nechat v provozu a do akce povolá bezpečnostní složky, kterým nařídí uprchlého ještěra vystopovat a dopravit zpět do výběhu. K tomuto rozhodnutí ji vede v první řadě přesvědčení, že by okamžitá evakuace ostrova srazila budoucí návštěvnost parku. Domnívá se, že má situaci nadále pod kontrolou a nepřiznáním všech rizik dokáže ztráty plynoucí z této nehody minimalizovat.

Snahy šéfky Jurského světa zamlčovat skutečný stav věci a popírat rizika nápadně připomíná chování regulátorů a centrálních bank v dobách finančních či politických krizí. Opatření, jež mají snížit volatilitu, dokáží investory krátkodobě zklidnit, jakmile se ale někde rizika objeví v plné síle, je reakce trhu o to silnější a propadu cen aktiv na finančních trzích o to větší. Volatilitu na trzích je možné zamaskovat, nikdy ji ale nelze eliminovat.

Zdroj: Fortune

reklama
reklama