Konečně důvod pro korekci!

| redakce

Technicky akciový trh nepůsobí dobře už od února, dosud ale chyběl spouštěč korekce. Fed, který se měl takovým katalyzátorem stát vzhledem k plánovanému zvyšování úrokových sazeb, se snažil vyhnout odpovědnosti za pokles trhu tím, že změnu kurzu monetární politiky stále odsouval. A jako na zavolanou přišlo Řecko.

Konečně je tedy na světě možný spouštěč dlouho vyhlížené korekce na trhu. Každý se raduje, tedy s kromě drobných investorů.

  • Fed se raduje, protože mu nikdo nebude nadávat za korekci.
  • Profesionální investoři se radují, protože konečně mohou průměrovat pořizovací náklady akcií díky nižším cenám.
  • Medvědi se radují, mají za sebou totiž nespočet špatných sázek na akcie a ztrát, které je téměř zdecimovaly.

Zisky všech výše jmenovaných vítězů vznikají na úkor poražených z řad drobných investorů. Trh se stává hrou s nulovým součtem krátkodobě i střednědobě. Dlouhodobě se projeví strukturální tendence akcií posilovat (falešný dojem býčího trhu), ale i proti dlouhodobým ziskům na jedné straně vidíme ve zpětném zrcátku na druhé straně hroby neúspěšných retailových účtů.

Mike Harris z blogu Price Action Lab nedávno představil indikátor, který je konstruován jako 252denní očekávání ve vztahu k zavírací ceně. Ukazatel se minulý měsíc propadl pod svůj dlouhodobý průměr.

S&P 500 a index (252denních) očekávání jako procenta ze zavírací hodnoty

Indikátor byl 18. června na hodnotě 6,47, tedy lehce nad svým dlouhodobým průměrem. Se zavírací hodnotou z konce minulého týdne se indikátor dostal k 4,13, tedy pod dlouhodobý průměr 6,26. A nejen tento indikátor ukazuje na technické zhoršení situace na trhu.

Fed se bude snažit excesům a akciové volatilitě zamezit, takže se nedá čekat rychlé zvyšování sazeb. Bohužel ani ti nejzkušenější investoři nedokáží odhadnout, jak velký bude rozsah propadu trhu. Podle Harrise může jít o 8-14 %. Nakonec by to mohla být pro trh dobrá zpráva, protože by konečně přilákal dlouhodobé investory. Harris proto míní, že by letošní léto mohlo být příležitostí pro "úklid trhu od roztřesených rukou".

Zdroj: priceactionlab.com

reklama
reklama