Grexit: Chaos v 6 krocích

| redakce

Odchod Řecka z eurozóny dostává stále jasnější obrysy. Řecká vláda není schopná nalézt s mezinárodními věřiteli společnou řeč, a tak se politici i trhy pomalu připravují na zeštíhlení společenství zemí platících eurem o jednoho člena. Jak takzvaný "grexit" může vypadat?

1. Vysychání bankovních trezorů a státní kasy

Řecké finanční ústavy drží nad vodou už jen Evropská centrální banka, respektive peníze z programu nouzového financování bank (ELA). ECB zatím do Řecka potřebný kapitál posílá, jak ale již několikrát upozornila, nemůže tak činit donekonečna. Řecká vláda navíc musí do 20. července poslat ECB 3,5 miliardy eur, které nemá a bez dalších peněz od věřitelů ani mít nebude.

2. Vznik přechodné šedé měny

Jakmile Řecku dojdou eura, mohli by státní zaměstnanci a důchodci dostávat mzdy a penze v jisté formě dlužních úpisů. Předpokládá se, že kdyby Řecko začalo dlužní úpisy používat, navázalo by je alespoň zpočátku v poměru jedna ku jedné na evropskou měnu. Tím by v zemi vznikla paralelní měna, s níž by Řekové mohli normálně platit v obchodech nebo třeba na benzinových pumpách. "Přechodná" měna by ale nebyla oficiálně směnitelná na devizových trzích.

3. Legalizace šedé měny

Pokud se tento scénář začne naplňovat, bude klíčové, jak dlouho řecké banky zůstanou zavřené. Pokud by totiž Řekové z finančních ústavů mohli dlouho vybírat maximálně 60 eur na den a osobu, měli by sice přístup k penězům na jídlo a základní potřeby, neměli by ale jak platit daně nebo například pojištění. Proto by v takové situaci rostl tlak na možnost používat úpisy i ve finančním styku se státem.

4. Rozkvět černého měnového trhu

Nejistota ohledně budoucnosti řecké měny by velké množství Řeků odradila od čekání na nové bankovky a jejich směnu za přechodné dlužní úpisy. V zemi by tak začal vzkvétat černý trh, na kterém by bylo možné směnit jinak nesměnitelné dlužní úpisy vlády za eura. Směna by samozřejmě probíhala při značně nevýhodném kurzu pro řecké spotřebitele, kteří by ale ztráty dobrovolně inkasovali výměnou za alespoň nějakou jistotu.

5. Převod bankovních vkladů do nové drachmy

Převod bankovních úspor střadatelů do nové drachmy by se u Řeků jistě setkal s velkým nesouhlasem. Pokud by ale Evropská centrální banka rozhodla, že řecké finanční ústavy nebude dále držet pod ochrannými křídly, byl by to jediný možný způsob, jak řecký bankovní systém zachránit před kolapsem poté, co finanční domy opět otevřou.

6. Masivní devalvace nové měny a restrukturalizace dluhu

Devalvace nové drachmy by způsobila, že by Atény nebyly schopné dostát svým závazkům vůči věřitelům, jimž dluží v eurech. To by vedlo k bankrotu země a nutnosti restrukturalizovat její dluh takovým způsobem, aby mohla být splacena alespoň část závazků.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama