Lehman Brothers světového gangsta rapu: V čem si 50 Cent nezadá s Dickem Fuldem?

| redakce

Co mají společné Dick Fuld, bývalý šéf zkrachovalé banky Lehman Brothers, a raper 50 Cent? Partneři, vůči nimž měli oba závazky, se mohou cítit ošizeni. V případě slavného rapera a někdejší čtvrté největší banky v USA navíc panují spekulace o tom, zda na tom opravdu byli tak špatně, když vyhlašovali bankrot.

Známý raper svůj bankrot vyhlásil poté, co ve dvou soudních sporech přišel téměř o 25 milionů dolarů. Kdyby mu došla hotovost, mohl by začít prodávat svůj majetek, podobně jako to musela udělat banka Lehman Brothers v důsledku finanční krize. Ještě osm let po vypuknutí krize (a sedm let po svém krachu) banka vyplácí své věřitele z peněz z prodejů aktiv.

Boháč na mizině

Je to poměrně velká ironie u muže, jako je 50 Cent, který se rád chlubí na sociálních sítích luxusními auty a šperky. Jiným raperům se kvůli jejich finanční situaci vysmíval ve skladbě Window Shopper. Raper tak bude muset u soudu dosvědčit, že většinu z luxusních věcí, s nimiž se rád ukazuje, ve skutečnosti vrací do obchodů.

Dluhy rapera se ještě zvýšily 24. června, když porota rozhodla, že musí zaplatit 5 milionů dolarů ženě, jejíž lechtivé video 50 Cent zveřejnil na internetu. I když se jej právníci snažili prezentovat jako člověka na mizině, porota jim neuvěřila.

Právník Hunter Shkolnik, který zastupoval jednu ze stran žalujících rapera, připomněl, že 50 Cent neměl problém v roce 2014 poskytnout půjčku 29 milionů dolarů své nahrávací společnosti G-Unit. Raper je podle něj kvůli zmiňovaným sporům o zhruba 25 milionů dolarů v mínusu jen asi půl milionu.

V účtech rapera ale stejně vládne zmatek. Jeho vlastní účetní nemá ponětí o půjčce nahrávací společnosti, a také neví, kdo zakoupil práva na skladby 50 Centa v hodnotě 3 milionů dolarů.

"Těch 29 milionů je fakt vtip," řekl Shkolnik a dodal, že na tuto sumu právníci upozornili soudce až dodatečně, jelikož v původním spisu nefigurovala. "Ta suma se bude projednávat při jednání o bankrotu," řekl Shkolnik. "50 Cent není na mizině. Kapitola 11, podle které raper požádal o ochranu před věřiteli, nemá chránit bohaté lidi před splácením dluhů."

Fuld si věří a vyvolává tím úsměv

Dick Fuld naopak tvrdí, že banka Lehman Brothers technicky nebyla na mizině, i když oficiálně zbankrotovala. Bývalý ředitel banky to pronesl v květnu na konferenci v New Yorku, kde se trochu nepochopitelně pustil do obhajoby svého působení v čele banky, které skončilo jejím bankrotem. "Vždy jsem tvrdil, a dnes se to potvrzuje, že Lehman Brothers v září 2008 nebyla zralá na bankrot," řekl Fuld ve svém provokativním projevu.

Ten se ale výrazně neshoduje s názory jeho bývalých kolegů. Bez ohledu na to, zda má Fuld pravdu, mnozí lidé z jeho banky přišli po bankrotu o životní úspory.

Právníci žalující 50 Centa zase trvají na tom, že se raper chce dokazováním vlastní insolvence vyhnout plnění svých povinností. 50 Cent měl přitom velké štěstí, když jej soudce řešící jeho případ nepřinutil podat žádost o bankrot na základě kapitoly 7 zákona o bankrotu. Pokud by tomu tak bylo, byl by raper nucen okamžitě prodat všechen svůj majetek a vyrovnat se se všemi svými věřiteli.

Ve státě Connecticut je možné podat žádost o ochranu před věřiteli podle kapitol 11 a 7. zákona o bankrotu. První případ je využíván v případě lidí, kteří mají mnoho nelikvidního majetku a málo hotovosti, kapitola 7 je využívána v případě, že osoba nemá dostatek majetku a musí zpeněžit vše, co je možné, aby mohla splatit své dluhy.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama