Akcie: Ospalý srpen si zaslouží více pozornosti, září straší milovníky statistik

| redakce

Srpen je mezi investory tak trochu opomíjený měsíc. Od sestavení indexu Dow je jeho průměrné zhodnocení během srpna lepší než třeba v lednu, o nějakém srpnovém efektu se ale nikde nedočtete. Proč?

Jedním z důvodů může být to, že v posledních desetiletích sláva srpna výrazně povadla. Graf v tomto směru hovoří jasnou řečí.

První a druhá polovina 20. století se ale, pokud jde o nějaké mimořádné srpnové události, ničím významným nelišily. Jak už to tak u historických statistik bývá, někdy jsou dlouhodobé trendy i dílem náhody.

V srpnu by tak akcie nepřekvapily pohybem ani v jednom směru. Letošní léto ale přece jen je něčím specifické, a sice tím, že se neustále řeší budoucí politika Fedu. A vzhledem k tomu, že právě v září mohou jít sazby po mnoha letech poprvé nahoru, a že navíc první podzimní měsíc z uvedeného grafu doslova "trčí" směrem dolů bez ohledu na délku sledování průměrné výkonnosti, je namístě se připravit přinejmenším na nárůst volatility, když ne přímo na první korekci po několika letech.

Průměrné zhodnocení indexu Dow v jednotlivých měsících
Průměrné zhodnocení indexu Dow v jednotlivých měsících
reklama
reklama