Proč se cena unce zlata může zastavit až na 350 USD

| redakce

Claude Erb, bývalý komoditní manažer v TCW Group, a Campbell Harvey, profesor financí z Duke University, publikovali v polovině roku 2012 studii, která předpovídala pokles ceny zlata. Jejich predikce dlouhodobého medvědího trhu vyšla právě ve chvíli, kdy sestupný trend na zlatě odstartoval.

Cena unce zlata od vydání jejich zprávy klesla o více než 500 USD. Erb a Harvey by tedy mohli oslavovat vítězství. Autoři studie však nyní dokonce spekulují o tom, že by se zlato mohlo za čas obchodovat za pouhých 350 USD za unci.

Svou předpověď staví na dvou skutečnostech:

1. Vnitřní (férová) hodnota zlata

Erb a Harvey ji svými propočty aktuálně stanovují na 825 USD.

2. Pravděpodobnost

Kdykoli cena zlata klesne na férovou hodnotu, má tendenci to přehnat a spadnout mnohem níže.

Zlato za hubičku a modlitby k bohu

Oba experti vypočítali, že pokud zlato spadne pod férovou hodnotu podobně jako v polovině 70. let a koncem 90. let, bude se následně obchodovat kolem 350 USD za unci.

Investoři do zlata nad jejich studií kroutí hlavou. Proč by se však zlato mělo chovat jinak než ostatní aktiva, která také fluktuují od extrému k extrému kolem své vnitřní hodnoty?

Erb vývoj na trhu se zlatem dělí na fáze popírání, zlosti, čekání na zázrak, deprese a akceptace. Podle něho je nyní komunita zlatých investorů ve stádiu čekání na zázrak. V polovině roku 2012, kdy studie vznikla, byli podle něj investoři ve fázi popírání. Jeho a Harveyho předpověď pro zlato kolem úrovně 800 USD za unci se tehdy setkala s nedůvěrou. Dnes jsou již predikce pod tisícem dolarů za unci běžně přijímány. Příznivci zlata proto z fáze zlosti postoupili k fázi hněvu a čekání na zázrak.

Erb věří, že si již v současnosti neklademe otázku, zda zlatí investoři ustojí zlato za 825 USD za unci, ale zda se vypořádají s jeho cenou kolem 350 USD. Pokud se cena žlutého kovu dostane k tomuto milníku, přesune se trh k dvěma finálním fázím a modlitby zlatých investorů zůstanou nevyslyšeny.

Všimněte si, že studie Erba a Harveyho neobsahuje žádné krátkodobé tržní předpovědi. Pro investory do zlata navíc nemá jen špatné zprávy. Zlato například ve velmi dlouhodobém horizontu drží krok s inflací. Problém ale vyvstává u definice velice dlouhého období. To může vyjadřovat desítky, ale třeba také stovky let.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama