Jak přežít pracovní den po probdělé noci

| redakce

Zažil to asi každý. V práci hoří termín, podklady k prezentaci či důležitou dokumentaci je potřeba odevzdat do rána a vy nemáte večer kvůli jiným povinnostem ani čárku. Nezbývá, než do sebe nalít několik hrnků kávy a zůstat vzhůru přes noc. Ale co ráno?

Když k ránu přece jen na hodinu nebo dvě zavřete oči, nesnažte se po zazvonění budíku získat pár minut k dobru tím, že vstávání o pět minut odložíte. Více si stejně neodpočinete a s každou další minutou v posteli roste riziko, že do práce přijdete pozdě a vaše noční snažení přijde vniveč.

Je přirozené, že se v prvních minutách po probuzení cítíte grogy. Pokud víte, že vás na nohy dokáže postavit kofein, kávu si klidně dopřejte. Mějte ale na paměti, kolik kofeinu jste do sebe dostali v noci, a místo půllitrového hrnku sáhněte raději jen po malém šálku.

Nepodceňujte význam snídaně. Dejte si celozrnné pečivo, bílkoviny a ovoce. Naopak to nepřehánějte s jednoduchými sacharidy v podobě sladkých tyčinek nebo přislazovaných cereálií. Ty vás sice dokáží nakopnout, ale ne na dlouho.

Ze spánku vás nic neprobere lépe než sluneční paprsky a čerstvý vzduch. Ihned poté, co vstanete z postele, roztáhněte závěsy a otevřete okno dokořán. Ve vyvětrané místnosti se vám také budou mnohem lépe vyřizovat ranní e-maily a další povinnosti.

Projděte si svůj itinerář a zamyslete se, zda by nebylo vhodné některé schůzky odložit na později. Smiřte se s tím, že během dne nebudete ve své kůži, a podřiďte tomu svůj program. Známé úsloví sice radí neodkládat věci na později, když ale za noc naspíte jen hodinu, je reorganizace denního plánu nezbytná.

K obědu si dejte jen něco lehčího. Chybu jistě neuděláte, když si v restauraci objednáte například salát. Rychle zapomeňte na tučná masa, po těch se budete cítit ještě unavenější.

Šest až osm hodin po probuzení z krátkého ranního spánku přichází další krize. I když už v sobě máte více kávy, než je zdrávo, nic než další dávka kofeinu vás zřejmě nezachrání. Jakmile ale odbije třetí hodina, s kávou sekněte.

Po obědě si dopřejte minimálně dvacet minut odpočinku. Je jedno, zda na chvíli zavřete oči v křesle v zasedací místnosti, na sedadle v autě nebo na lavičce v parku. Důležité je alespoň na malou chvíli vypnout.

Nepočítejte s tím, že byste odpoledne udělali něco zásadního. Na zbytek dne si nechte méně náročné a rutinní úkoly. Je značně pravděpodobné, že dokážete udržet pozornost jen na deset patnáct minut, takže nezačínejte s ničím velkým. Stejně byste další den museli dělat všechno znovu.

Jak přežít pracovní den po probdělé noci - infografika
reklama
reklama