Zlatý důl investičních bank se vyčerpává

| redakce

Fondy private equity, které byly pro investiční bankéře v posledních letech zlatým dolem, omezují své obchody. Zdroj zajímavých příjmů z poplatků tak vysychá. Zlepšení situace možná nastane až koncem roku.

Poplatky placené fondy private equity tvoří poměrně velkou část příjmů investičních bank. Například loni touto dobou tvořily tyto poplatky čtvrtinu příjmů investičních bank. Letos, zejména kvůli těsnější regulaci a akciovým trhům na vrcholu, je aktivita v tomto segmentu výrazně utlumená. Podle údajů firmy Dealogic klesly příjmy od private equity firem až o třetinu.

Příjmy investičních bank za služby private equity fondům
Příjmy investičních bank za služby private equity fondům

Poplatky navíc klesají ve všech třech hlavních oblastech, v nichž investiční banky inkasují poplatky od private equity. Těmito oblastmi jsou akvizice, půjčky a obchody s akciemi a dluhopisy. Objem poplatků momentálně dosahuje minima od doby, kdy vrcholila finanční krize.

V oblasti fúzí a akvizic klesl objem poplatků o 17 %. Velké private equity fondy totiž při současném ocenění akcií nemají velkou chuť nakupovat akcie a platit za ně příliš.

U půjček je problém, že velké banky nemohou půjčovat private euquity fondům v takové míře jako v minulosti, protože Úřad měnové kontroly (Office of the Comptroller of the Currency) omezil nakupování cenných papírů na úvěr. Mezeru vyplňují menší banky, u nichž regulace u půjček private equity firmám není tak výrazná jako u velkých finančních domů.

A v neposlední řadě se po silném období z roku 2013 a začátku roku 2014 letos omezily také IPO a nabídky akcií ze strany private equity fondů, což vedlo k propadu poplatků téměř o třetinu.

Jedinou nadějí pro banky je druhá polovina roku, která by mohla být lepší díky plánovaným primárním úpisům akcií ze strany některých private equity společností.

Vedoucím poskytovatelem služeb v dosavadním průběhu roku je banka JPMorgan, následovaná Goldman Sachs a Credit Suisse.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama