Gundlach: Jestli cena barelu ropy spadne na 40 USD, problém nebude mít jen ekonomika, ale celý svět

| redakce

Cena ropy WTI v úterý klesla na šestileté minimum okolo 43 USD za barel. Souvislosti tak hlubokého poklesu mohou být velice široké.

Již v prosinci 2014, když byla cena ropy ve volném pádu, varoval současný "dluhopisový král" Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, před dalšími poklesy. "Doufám, že barel nebude za méně než 40 USD," napsal tehdy. "Pokud ano, je totiž se světem něco opravdu v nepořádku. A nejde jen o ekonomiku, geopolitické souvislosti takového vývoje by byly jednoduše hrozivé."

Jen pro připomenutí, loni v prosinci stál barel WTI zhruba 65 USD. Nyní jsou ceny Brentu i americké lehké ropy po letošním krátkodobém vzepětí opět níže.

Kolik musí stát ropa, aby měly země vyrovnaný rozpočet na rok 2015
Kolik musí stát ropa, aby měly země vyrovnaný rozpočet na rok 2015

Ambrose Evans-Pritchard v deníku Telegraph na začátku srpna napsal, že při cenách Bretu pod 50 USD za barel je Norsko jedinou významnou "ropnou" zemí, která z příjmů z ropy pokryje rozpočet na rok 2015 tak, aby zůstal vyrovnaný.

Nestabilita v zemích Blízkého a Středního východu, a to i těch, kde se nyní zrovna neválčí, je přitom významným rizikem pro celý svět.

K nejistotě, kterou na trzích mohou vyvolat nízké ceny ropy, pak Gundlach poznamenal, že "pokud bude barel stát 40 USD, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů může spadnout k 1 %". Nikdo nemá patent na pravdu, ale Gundlach se v posledních letech, pokud šlo o americké bondy, mýlil jen zřídka.

Zdroj: DoubleLIne Capital, Telegraph

reklama
reklama