Panika jako příšerná investiční strategie

| redakce

Investování na akciových trzích není pro každého. Především není pro ty, kdo neustojí ani menší poklesy cen. Ty přitom nastávají i během býčích trhů. Úspěšní investoři těží ze své trpělivosti a pevných nervů, zatímco poražení v panice prodávají při jakémkoli náznaku obratu růstového trendu. Myslí si totiž, že umějí přesně načasovat nákupy a prodeje.

Savita Subramanian z Bank of America Merrill Lynch v posledních týdnech zásobuje investory argumenty pro nákup amerických akcií. Můžeme si o tom myslet své, některé její poznámky jsou ale vhodnou lekcí pro všechny zodpovědné investory.

Co se stane investorům, kteří v panice prodávají při každém náznaku obratu trendu? Subramanian srovnala výsledky strategie "kup a drž" se strategií "v panice prodávej" od začátku 60. let. "Modelově jsme si pracovali s tím, že investor prodával po alespoň 2% denním poklesu trhu a nakupoval za 20 obchodních dnů, kdy byl trh na úrovni před poklesem nebo mírně výše. Taková strategie, celkem podle očekávání, zaostala za trhem v každé dekádě. Nejvíce růstové dny totiž často přicházejí po největších propadech," uvedla šéfka akciových stratégů banky.

S&P 500 - dlouhodobý vývoj a strategie panických výprodejů
S&P 500 - dlouhodobý vývoj a strategie panických výprodejů

Jak ukazuje tabulka, panické výprodeje byly špatnou strategií i v dobách, kdy se trhu celkově nedařilo.

S&P 500 - zhodnocení v jednotlivých dekádách a strategie panických výprodejů
S&P 500 - zhodnocení v jednotlivých dekádách a strategie panických výprodejů

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

reklama
reklama