Pojištění na akciovém trhu zdražuje, obchodníci se bojí propadu S&P 500

| redakce

Na trzích roste napětí a spekulanti stále častěji využívají možnost zajistit se proti akciovým pohromám. Kvůli tomu ale rostou také náklady na pojištění, které jsou aktuálně nejvyšší za posledních devět let.

Opce na růst indexu volatility VIX jsou v porovnání s těmi, které kupují spekulanti sázející na pokles, nejdražší od roku 2006. Klesající zisky amerických firem zkrátka vedou investory k tomu, aby se zajišťovali prostřednictvím call opcí na index VIX, který se zpravidla pohybuje inverzně k benchmarku S&P 500.

"Přestože si širší indexy vedou poměrně dobře a není na nich zjevný žádný velký výprodej, některé sektory klesají," říká Steve Sosnick, akciový risk manažer ve společnosti Timber Hill, která působí jako tvůrce trhu pro Interactive Brokers. "Trh si bohužel v mnoha ohledech nevede nejlépe."

Kontrakty na index VIX, s nimiž se obchoduje na Chicago Board Options Exchange (CBOE), jsou jedním z hlavních zajišťovacích nástrojů akciových investorů. V současné době investoři drží 5,9 milionu call opcí (jejich hodnota roste, když se volatilita indexu S&P 500 zvyšuje) a 2 miliony put opcí (jejich hodnota roste při zklidňování situace na trhu).

Ochrana před bouří

Obchodníci se vrhli na ochranu svých investic poté, co index Dow v prvním srpnovém týdnu zaznamenal nejhorší sérii propadů za poslední čtyři roky. Rozdíl v cenách call opcí (spekulace na 10bodový růst indexu VIX) a put opcí (spekulace na pokles VIX o 10 bodů) dosáhl 19,1 bodu, což je nejvyšší hodnota od července 2006.

Rozdíl v cenách call a put opcí na index VIX
Rozdíl v cenách call a put opcí na index VIX

Tržní propady byly nejvíce taženy poklesem cen akcií podniků, které na dosavadním býčím trhu nejvíce vydělaly. Sektor médií zaznamenal nejhorší pád od roku 2008 a výrazně předchozí zisky korigovaly také firmy jako Apple nebo Walt Disney. Pokračující propad cen komodit pak má u titulů z energetického sektoru na svědomí sérii čtrnácti týdnů poklesu v řadě.

Tyto prodeje se ale na širším indexu, jako je třeba S&P 500, projevily pouze 2,5% poklesem z historických maxim a index strachu VIX se stále nachází hluboko pod dlouhodobým průměrem.

Jak ale upozorňuje Dominic Salvino, na parketu CBOE obchodující pro společnost Group One Trading LP, jednoho z vedoucích tvůrců trhu u opcí na index VIX, "na trzích existuje poměrně velký rozptyl a u jednotlivých titulů dochází k velkým výkyvům. Pokud to bude pokračovat, pravděpodobně se to přenese i na zbytek trhu, což povede ke zvýšení volatility".

Zatímco indexu S&P 500 se letos podařilo vyhnout propadu hlubšímu než 5 %, obchodníci se připravují na nejhorší a zajišťují se. Podle Deutsche Bank zaznamenal index od roku 1960 pouze tři roky bez výraznějšího poklesu.

Nervozita sílí

Obavy investorů zesiluje očekávání zvyšování sazeb v USA. Většina obchodníků po solidních datech z trhu práce čeká růst úroků již v září. Největší obavy panují ohledně možnosti, že jakýkoli projev slabosti trhu povede k rychlým a bolestivým propadům, podobně jako tomu bylo loni v říjnu, kdy S&P 500 klesl o 7,4 % a index VIX vystřelil na 26,25 bodu.

Extrémní opatrnost související s opcemi na VIX ale nemusí vždy končit propady na trzích. Když jsme byli v roce 2006 svědky podobných rozdílů mezi cenami put a call opcí, medvědi byli nepříjemně překvapeni 11% růstem indexu S&P 500 v průběhu pěti měsíců. I zmiňovaný říjnový výprodej se do konce měsíce změnil na rally a výstup S&P 500 na nová maxima.

Trhy nyní mohou být náchylné k vyšší volatilitě i kvůli poklesu likvidity v letních měsících. Podle Sama Stovalla, stratéga z S&P Capital IQ, index S&P 500 od roku 1950 pravidelně zaznamenává nejvíce poklesů minimálně o jedno procento právě v srpnu.

"Na trzích je cítit poměrně velká nervozita," upozorňuje Randy Warren, manažer Warren Financial Service & Associates. "Krátkodobá volatilita je reálná hrozba. S tím, jak se kalendář přehoupl do srpna, se trh vydal dolů."

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama