Proč americké banky hromadí dluhopisy?

| redakce

Největší obchodníci s dluhopisy na Wall Street v současnosti drží nejvyšší sumu dluhopisů od března loňského roku. Je to jasný signál toho, že věří v řízené utahování politiky Fedu, které nevyvolá krach na dluhopisovém trhu.

JPMorgan Chase, Citigroup a 20 dalších institucí, které obchodují dluhopisy přímo s Fedem, zvýšilo pozice v dluhopisech čtvrtý týden v řadě, k 6. srpnu na 69 miliard USD.

Změna kurzu americké měnové politiky dluhopisovým trhem neotřese

Zářijovému zvyšování sazeb Fedu přitom tvůrci trhu dávají po relativně příznivých červencových datech z trhu práce pravděpodobnost 60 %.

Tradery povzbuzuje k nákupu dluhopisů záměr šéfky Fedu Janet Yellenové zvyšovat sazby jen velice pozvolně. Ke zrychlení procesu zpřísňování měnové politiky by centrální banku neměla nutit ani inflace, kterou mírní pokles cen komodit.

Barra Sheridan z Bank of Montreal se domnívá, že proces zvyšování sazeb bude velmi pomalý a postupný, guvernéři Fedu se do utahování měnové politiky nepustí agresivně. Proto jsou pro investory státní dluhopisy atraktivní i na současných cenových úrovních.

Regulace nahrává kvalitním dluhopisům

Požadavky regulátorů, aby banky držely kvalitnější aktiva, taktéž přispěly k nárůstu pozic ve státních dluhopisech, například 21. července vešlo plně v platnost Volckerovo pravidlo, legislativa omezující u vybraných aktiv obchodování amerických bank na vlastní účet.

Prodražuje se tím "skladování" vyloučených druhů cenných papírů (banky musejí spoléhat na to, že si je někdo z klientů bude chtít někdy v budoucnu koupit). Z omezení jsou vyčleněny americké státní dluhopisy a další vládní cenné papíry. V týdnu končícím 29. červencem tvůrci trhu na primárním trhu nakoupili dluhopisy v hodnotě 27,2 miliardy USD, což bylo nejvíce od loňského října.

Yellenová během svého červencového vystoupení v Kongresu uvedla, že předpokládá zvyšování úrokových sazeb již letos, a zároveň zdůraznila, že tempo zvyšování bude pozvolné. Průměrné americké výpůjční náklady by měly během následujícího roku podle tržně implikovaných úrokových sazeb stoupnout o 64 bazických bodů.

Inflaci drží pod pokličkou nízké ceny ropy

Slabší inflační očekávání rovněž rozdmýchala poptávku po dluhopisech s delší splatností. Rozdíl mezi výnosy dvou- a třicetiletých dluhopisů klesl na nejnižší hodnotu od dubna. Rozdíl mezi výnosy dvouletých "běžných" dluhopisů a inflačně chráněných dluhopisů (takzvaných TIPS), který je ukazatelem očekávání traderů ohledně inflace během "života" dluhopisu, se dotkl šestiměsíčního minima 0,58 procentního bodu.

"Státní dluhopisy nabízejí dostatečný výnos pro pokrytí postupného růstu sazeb," tvrdí Roger Bridges, hlavní úrokový a měnový stratég Nikko Asset Management. "S poklesem cen komodit se uvolňuje tlak na dlouhém konci výnosové křivky."

Výnosy amerických vládních dluhopisů a TIPS (13. srpna 2015)
Výnosy amerických vládních dluhopisů a TIPS (13. srpna 2015)Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama