Co musíte ráno vědět (3. srpna)

| redakce

Jak zakončily červenec světové burzy, jak si v červenci vedly komodity a kde v New Yorku bylo o víkendu k vidění asi největší promítací plátno? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie zakončily červenec mírným pátečním poklesem, za týden ale připsaly okolo procenta

Americké akcie neudržely počáteční zisky a mírně ztratily, zejména kvůli slabým hospodářským výsledkům předních energetických společností. Výraznějšímu propadu zabránila zpráva o překvapivě pomalém růstu mzdových nákladů v USA, která signalizovala, že by americká centrální banka nemusela spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Index Dow odepsal 0,31 % na 17 690,46 bodu, S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 103,92 bodu a Nasdaq Composite umazal 0,01 % na 5 128,28 bodu. Sedm z deseti hlavních sektorů ale zůstalo v plusu, do záporu indexy stáhla především energetika, v menší míře pak technologické a finanční tituly. Index volatility VIX ale klesl o 0,08 % na 12,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o sedm bazických bodů na 2,19 %. Dow za uplynulý týden posílil o 0,69 %, S&P 500 zpevnil o 1,17 % a Nasdaq vzrostl o 0,78 %. Za celý červenec Dow stoupl o 0,4 %, S&P 500 přidal 1,98 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,84 %. Mimořádně slabý měsíc za sebou mají komodity (index cen komodit od agentury Bloomberg zhruba -10 %) v čele s ropou (Brent zhruba -16,5 %).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zelená denní, týdenní i měsíční svíčka, i když to byly nervy

Amazon směřuje k dodávkám zboží svými drony, navrhuje pro ně zvláštní letovou hladinu

Fiat Chrysler svolává ke kontrole kvůli airbagům 322 000 vozů

2. Evropské akcie v pátek mírně posílily a v červenci podaly nejlepší výkon za posledních pět měsíců

Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, celý červenec pro ně však byl nejlepším měsícem od února letošního roku. Britský FTSE 100 v pátek připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,72 % a německý DAX 0,46 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil jen lehce nad nulou se ziskem 0,03 %, za celý měsíc však připsal bezmála 4 %. Sektor základních materiálů ztrácel, když ceny komodit prohloubily propad. Za týden Stoxx Europe 600 přidal zhruba půl procenta.

Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic

Španělsko po pěti letech zvýší mzdy státním zaměstnancům

EK zahájila hloubkové vyšetřování chystané fúze TNT a FedEx

MMF vyplatí Kyjevu dalších 1,7 miliardy USD z úvěrového programu

3. Pražská burza zakončila páteční obchodování lehce nad nulou

Index PX v pátek připsal 0,08 % na 1 031,47 bodu. Za celý týden je tak 0,06 % v plusu a za celý červenec připsal 4,5 %. V pátek od 8.15 do 10.15 postihl burzu výpadek a nedodávala data, zhruba v 10.15 byla dodávka dat obnovena. Téměř polovinu zobchodovaného objemu zastupovaly v pátek akcie skupiny ČEZ, které připsal přes 2,5 %. V pátek nad ránem obnovil druhý blok Jaderné elektrárny Temelín výrobu elektřiny. Bankovní tituly se v pátek obchodovaly smíšeně - Komerční banka zpevnila o 1,29 %, naproti tomu Erste Group Bank přes procento ztratila. Solidního objemu dosáhly také cenné papíry pojišťovny VIG, které oslabily o 1,8 %, tabákové společnosti Philip Morris ČR, které odevzdaly 0,74 %, O2 C.R., které zlevnily o 0,73 %, a znojemské Pegas Nonwovens, které ztratily bezmála 1,5 %. Za celý týden nejvíce posílily akcie mediální společnosti CME, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry těžební NWR.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Firmy: Český export letos dosáhne rekordních 3,8 bilionu korun

4. Očekávané události

Pondělí je dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelské průmyslu. Z USA vedle toho odpoledne dorazí důležité údaje o osobní spotřebě včetně indexu výdajů na osobní spotřebu, který jako inflační ukazatel sleduje americká centrální banka. V Aténách se po několika týdnech opět začne obchodovat na burze. Hospodářské výsledky oznámí například společnosti Tyson Foods, AIG, Commerzbank, HSBC, Porsche nebo Heineken. Barack Obama by měl v pondělí oznámit zpřísnění plánů na omezování emisí v USA. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Atény doufají v malou úpravu podmínek splátek dluhu

Řecko doufá, že součástí nového programu mezinárodní pomoci, o kterém nyní jedná s věřiteli, bude i nepřímá restrukturalizace části státního dluhu. Nová pomoc by měla zahrnovat dlouhodobý úvěr s dobou splatnosti zhruba 30 let. V sobotu to řeckému listu Efimerida ton Syntakton řekl řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

Aténská akciová burza obnoví provoz v pondělí

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Komodity mají za sebou nejhorší měsíc od září 2011

Komoditní index agentury Bloomberg klesl o 10 %. Pokles cen komodit je široce založený. Klesají ceny ropy, průmyslových i cenných kovů a po krátkém vzepětí se na nižší úrovně vrátily i ceny klíčových zemědělských komodit. Jaké faktory za tím stojí?

7. Brazílie v problémech aneb Co vyšší sazby ne(vy)řeší

Brazilská centrální banka v týdnu opět zvýšila základní úrok, a to o půl procentního bodu na 14,25 %. Jde o logické opatření ve světle enormního tlaku na brazilský real. Zemi ale trápí další věci. Které?

8. Írán čeká po ukončení sankcí zvýšení těžby ropy až o 1 milion barelů denně

Írán očekává, že okamžitě po odstranění sankcí zvýší těžbu ropy o 500 000 barelů denně a do několika měsíců pak o milion barelů denně. Těžba by se tak měla vrátit na úroveň před zavedením sankcí. Prohlásil to íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne.

Těžba ropy v Rusku v červenci klesla z postsovětského maxima

Těžba ropy v zemích OPEC je nejvyšší od roku 2008

9. Clintonová chce konec kubánského embarga, republikáni jsou proti

Americký Kongres by měl zrušit hospodářské embargo vůči Kubě, které Washington uvalil na komunistický ostrov před více než půl stoletím. Zákonodárce k tomu v pátek vyzvala demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, která prý v případě volebního úspěchu co nejvíce zjednoduší Američanům cestování na Kubu. Bývalá ministryně zahraničí se tím vymezila vůči potenciálně silným soupeřům z republikánského tábora, kteří zrušení blokády bez demokratických změn na ostrově odmítají.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Empire State Building se stala promítacím plánem. K vidění byli zabitý lev Cecil a ohrožené živočišné druhy

Jedna z ikonických staveb Ameriky na sebe v noci na neděli vzala podobu divoké šelmy, mořského savce či letícího dravce. Během jedinečné projekce se na newyorském mrakodrapu Empire State Building objevily portréty zvířecích druhů ohrožených vyhynutím. Při akci pořádané v rámci kampaně k ochraně divoké přírody byl k vidění například i přes sto metrů vysoký obrázek afrického lva Cecila, jehož zastřelení americkým dentistou vyvolalo v USA vlnu pobouření. Na gigantické promítací ploše se podle stanice BBC objevily fotografie celkem 160 ohrožených druhů včetně šelem, ptáků, ryb či hmyzu. Akce byla součástí nového dokumentárního projektu o ohrožených druzích, který chystá televizní stanice Discovery na prosinec.

reklama
reklama