Nejhodnotnější firmy světa: Tři američtí giganti v čele, Evropa ve stínu řecké krize

| redakce

Technologický fenomén Apple v polovině roku obhájil své postavení celosvětově nejhodnotnější společnosti. Burzovní hodnota společnosti činila v pololetí 723 miliard amerických dolarů, tedy o 75 miliard více než na konci roku 2014. Apple zvýšil svůj náskok před Googlem a Microsoftem (361, respektive 357 miliard dolarů). Aktuální tržní kapitalizace Applu odpovídá ročnímu výkonu ekonomik Portugalska, Finska a Řecka dohromady.

Většina firem z TOP 100 (58 %) zaznamenala v prvním pololetí růst tržní hodnoty. Hodnota celé stovky nejhodnotnějších společností vzrostla od začátku roku o 2 % na 16,3 bilionu dolarů. Osm z deseti společností s nejvyšší tržní kapitalizací je z USA a dvě z Číny. Nejhodnotnější evropskou firmou je švýcarský farmaceutický koncern Novartis na jedenáctém místě. Nejhodnotnější německá společnost Bayer je až na 62. místě žebříčku. V nejlepší stovce je jen 28 evropských firem, žádná česká společnost nenahlédla ani do TOP 300.

"Evropa trpěla dlouho dozníváním finanční a hospodářské krize. Evropská ekonomika v minulých letech nejprve téměř nerostla. Postupně sice došlo k oživení, ale nyní jsou její ekonomické vyhlídky v důsledku řecké krize opět nejisté, zatímco mnoho amerických firem dosahuje rekordních zisků," vysvětluje Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě.

TOP 10 firem podle tržní kapitalizace
TOP 10 firem podle tržní kapitalizaceZdroj: Bloomberg

K horšímu umístění společností z eurozóny a Ruska v žebříčku vedlo i znehodnocení eura a ruského rublu, silný dolar pomáhá při srovnání firmám obchodovaným v dolarech. Evropské společnosti se ale díky slabému euru stávají atraktivnějšími a výhodnějšími cíli investic pro zahraniční investory. Nižší kurz eura zvyšuje zahraniční příjmy při přepočtu na společnou evropskou měnu. A firmy z eurozóny mohou své produkty nabízet na mimoevropských trzích levněji, a tak získávat tržní podíl. V důsledku by tedy slabší euro mohlo poskytnout evropským společnostem v příštích měsících výrazný impulz.

Americké společnosti naopak aktuálně tíží silný dolar. Posilování dolaru podle Souček vede k tomu, že jsou obchody se zahraničím pro americké firmy dražší. To snižuje obrat a očekávaný zisk, což by se mohlo odrazit na burzovní hodnotě. Evropa by se proto v dalším pololetí mohla v žebříčku posouvat výše.

V rámci sektorů zaznamenaly v TOP 100 další ústup ropné společnosti. Energetických firem je ve stovce již pouze osm, před půlrokem jich bylo deset, před rokem dokonce třináct. TOP 100 dominují výrobci necyklického spotřebního zboží, jako jsou například potraviny, zdravotnické nebo čisticí prostředky (třicet dva firem). Silně je zastoupen také finanční sektor (dvacet firem).

Pokračuje nástup Číny. V TOP 300 je čtyřicet dva čínských společností, na začátku roku jich bylo o 11 méně, před rokem jich bylo pouze dvacet čtyři. "Aktuálně je v žebříčku například zastoupeno třikrát více čínských firem než německých, druhých jmenovaných je v TOP 300 pouze třináct," říká Magdalena Souček.

I přes silný dolar, který pro americké firmy na světových trzích není výhodný, je ekonomika USA ve srovnání s konkurencí v Evropě strukturálně v dobré kondici. V Evropě nadále dominuje "stará" ekonomika, tedy průmyslové koncerny, ve Spojených státech získalo vedoucí postavení odvětví IT. Z devíti technologických firem, které se umístily v TOP 100, jich šest pochází z USA, dvě z Asie a jen jediná – SAP – z Evropy. Fakt, že si Evropa v této oblasti vede tak špatně, by mohl znamenat budoucí podstatnou nevýhodu pro evropskou ekonomiku. "Digitalizace je dominantním trendem a zpochybňuje roli stávajících obchodních modelů firem a celých odvětví. Právě americké firmy v současnosti agresivně podporují digitalizaci a určují budoucí pravidla hry pro globální ekonomiku," uzavírá Souček.

Zdroj: EY

reklama
reklama