13 investičních přikázání zlaté víry

| redakce

Uznávaný investor Barry Ritholtz vyprodal veškeré zlato. Na svém blogu The Big Picture publikoval po prudkém propadu na trhu se zlatem v dubnu 2013 příspěvek pod názvem "12 Rules of Goldbuggery", který zahrnoval přikázání kultu investorů do zlata. A nelekejte se, že my jich máme 13.

"Reakce na kolaps ceny zlata vyprodukovala některé udivující racionalizace. Odmítání základních tradingových skutečností vedlo k odhalení velice specifických pravidel, která tradeři a příznivci zlata musejí následovat. Tyto sociální konvence už nepůsobí jako diskuze o alokaci aktiv, ale spíše jako nějaký náboženský kult," uvedl tehdy Ritholtz.

Následujících 12 (plus 1) přikázání "zlaté sekty" je podle něj zcela zavádějících.

1. Zlato je měna

Pravidlo číslo jedna. Nejde o dekorativní nebo průmyslový kov. Zlato je trvalým uchovatelem hodnoty. Bylo tomu tak již ve starověkém Řecku.

2. Cena zlata nemůže zcela zkolabovat, může být jedině zmanipulovaná

Když cena zlata padá, nejde o přirozený vývoj. Může to být leda důsledek mezinárodních konspirací centrálních bank a politiků.

3. Pokud cena zlata roste, děje se tak i přes veškeré snahy manipulátorů růstu zabránit

Je to důsledek výše uvedeného pravidla o manipulaci. Zlato posiluje i přes silnou opozici.

4. Svět se jednou bude muset vrátit ke zlatému standardu

Je to nevyhnutelné a všichni si toho jsme vědomi. Když porovnáme velikost peněžní nabídky s minulostí, kdy panoval zlatý standard, odvodili bychom cenu zlata na 7 000, 10 000 nebo 15 000 USD za unci. Proto bylo zlato levné i za 1 900 USD.

5. Centrální bankéři neúnavně tisknou peníze, což může znamenat jediné - růst ceny zlata

Proč zlato nezhodnocovalo v posledních letech, kdy jely tiskařské stroje centrálních bank na plné obrátky? Důsledky zaplavení ekonomik levnými penězi se projevují až s odstupem. Spolu s nimi odstartuje také rally na zlatě.

6. Zlato uchovává hodnotu, ať už jsou na tom ekonomiky dobře, nebo špatně

Když je ekonomika přehřátá, zlato funguje jako pojistka proti inflaci. Když se topíme v ekonomické katastrofě, je bezpečným přístavem před kolapsem finančního systému postaveného na papírových měnách.

7. Zlato přežije všechno

Zlato je měna poslední záchrany, bude mít hodnotu i v případě totálního kolapsu světové ekonomiky. Když se všechno zhroutí, bude hotovost (samozřejmě jen ta zlatá) skutečným králem.

8. Zlato není nikdy špatná sázka

Z každých masivních výprodejů se zlato vždy zotavilo. Může za to pravidlo číslo dvě.

9. Zlato je protestem proti byrokracii a kontrole státu nad našimi penězi

Neexistuje žádný tiskařský stroj, který by zlato mávnutím proutku vyrobil. Je stvořeno přírodou a jeho množství je konečné. Jedinou neznámou rovnice je fakt, že nikdo přesně neví, kolik ho v zemi ještě leží.

10. Všechny diskuze o zlatě musejí zahrnovat zlověstnou makroekonomickou predikci

Sázka na růst ceny zlata je postavena na nejasných korelacích, neprokazatelných predikcích a opatrnosti při očekávání nepříznivého vývoje v budoucnu. Zapomeňte na empirická data.

11. Zlatu se daří vždy v určité měně

Je pravda, že zlato ze svých maxim ztratilo více než třetinu hodnoty v amerických dolarech, které jsou pro jeho ocenění nejvyužívanější měnou. Najdete však řadu měn, které vůči dolaru podstatně oslabily.

12. Čína a Indie na rozdíl od západu znají pravou hodnotu zlata

Masivní nákupy zlata spotřebiteli v Číně a Indii odrážejí kulturní, inteligenční a investiční důvtip tamních obyvatel. Na západě tomu tak bohužel není.

13. BONUS: Zlato nemá vnitřní hodnotu, jeho cena kolísá hlavně na základě lidských emocí a psychologie

Pokud zvažujete investici do zlata, zamyslete se nad všeobecně zažitými představami o drahém kovu. Konvenční moudra mohou být mylná.

Ve videu z 19. dubna 2013 Barry Ritholtz vysvětluje, proč jsou podle něho tato přikázáni pouhými dogmaty.

Sdílíte s ním názor i dnes, v době výprodejů na akciových trzích a možného oživení na trhu se zlatem?

Zdroj: The BIG Picture, Yahoo! Finance, ETF.com

reklama
reklama