Jak porostou zisky evropských firem? Barclays hýří optimismem, k bublině je navíc daleko

| redakce

Podobně jako v USA před pár lety začíná v Evropě konečně působit podpora ze strany centrální banky. "Levné peníze" umožňují firmám financovat růst při rekordně nízkých nákladech. Akcioví analytici i proto rychle revidují své predikce výše.

Ve zprávě z 23. července analytik z Barclays Ian Scott a jeho kolegové poznamenávají, že i přes dřívější aktualizace předpovědí růstu tržeb z 2 % na 4 % model předpovídá další akceleraci k 6 % za celý rok 2015. Zisky by pak letos mohly vzrůst až o 26 %.

Firmy z eurozóny zažily významné zrychlení růstu tržeb

Druhý a třetí kvartál by měly zajistit většinu růstu tržeb. Ten by měl zrychlit z pouhých 1,2 % v prvním čtvrtletí na 8 % ve čtvrtém kvartálu. Za předpokladu stagnace kurzu eura by mělo dojít ke zpomalení růstu tržeb k 5 % v roce 2016, naopak další znehodnocení eura by mělo znamenat v příštím roce růst tržeb o 10 %.

Finanční tituly zažily největší aktualizace směrem vzhůru u predikcí tržeb pro rok 2015

V čele jsou finanční tituly se zatím 9% zvýšením predikcí tržeb v aktuálním roce od doby, kdy bylo na začátku roku oznámeno QE. Následují zdravotnický sektor a cyklické tituly z odvětví jako IT a zboží dlouhodobé spotřeby. Energetickým titulům naopak Barclays předpovídá pokles tržeb o 50 %.

Revize předpovědí analytiků po zvýšení HDP

Tým Barclays tvrdí, že začínají být revidovány výše odhady ziskovosti firem. Model ukazuje až 26% růst zisků na akcii v roce 2015 následovaný dalším 26% růstem v roce 2016.

Modely a predikce EPS pro evropský trh

Takto významný růst zisků může působit překvapivě. Ale průměr zisků na akcii (EPS) trhu zůstává 35 % pod vrcholem z roku 2011 a 75 % pod vrcholem z roku 2008. Proto jde spíše o "oživení" z velmi nízkých úrovní ziskovosti a marží než o bublinu.

Nakonec to byl finanční sektor, který táhl oživení zisků v eurozóně. EPS finančního sektoru je rovněž 35 % pod vrcholem z roku 2011, ale pouhých 25 % pod vrcholem z roku 2007. Současný růst EPS s 32 % značně převyšuje průměr zbytku trhu.

Růst zisků na akcii (EPS) na evropském trhu vs. finanční sektor

Zdroj: Barclays

reklama
reklama